Sprawy społeczne

Redaktor:

|

Data publikacji: 2023-03-21, 09:26


Dziś jest pierwszy dzień wiosny – jedno z najbardziej oczekiwanych i radosnych wydarzeń w roku. Chociaż pogoda od rana nas nie rozpieszcza oznacza to, że długi i szary zimowy okres powoli się kończy, a natura budzi się do życia. Wiele osób cieszy się z faktu, że może korzystać z dłuższych i cieplejszych dni oraz z zielonych drzew i kwiatów, które zaczynają pojawiać się na ulicach i w parkach.

Odpowiedź na pytanie, kiedy jest pierwszy dzień wiosny, nie jest wcale tak oczywista, jak mogłoby się wydawać. Wszystko dlatego, że kalendarzowa wiosna nie musi pokrywać się z datą rozpoczęcia astronomicznej wiosny. Najczęściej jednak za pierwszy dzień każdej pory roku uważa się datę kalendarzową. Co ciekawe, wyróżniamy nie tylko astronomiczną i kalendarzową wiosnę, ale także meteorologiczną, fenologiczną i termiczną. 

Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny zawsze przypada 21 marca. To także czas, kiedy pojawiają się różnego rodzaju zwyczaje i tradycje. Jednym z najbardziej znanych jest obdarowywanie bliskich ludzi gałązkami wierzbowymi lub innych drzew owocowych. Wierzbowe gałązki są symbolem nowego życia, nadziei i optymizmu – idealnym prezentem dla osób, które lubią symbolikę.

Innym zwyczajem, który pochodzi z krajów północnoeuropejskich, jest palenie ognisk. Wieczorem, kiedy już robi się ciemno, ludzie zbierają się wokół ogniska i świętują początek wiosny. To idealny czas na spędzenie czasu z rodziną i przyjaciółmi.

W Polsce pierwszy dzień wiosny to także dzień wagarowicza, czyli dzień, w którym uczniowie nie idą do szkoły. To tradycja, która wywodzi się jeszcze z okresu, kiedy wiosna była czasem prac polowych, a dzieci musiały pomagać rodzicom. Co ciekawe, słowo „wagary” pochodzi z łaciny i oznacza „błąkać się”. Warto mieć na uwadze, że dzień wagarowicza nie jest dniem ustawowo wolnym od nauki, dlatego opuszczenie zajęć w tym dniu może wiązać się z nieprzyjemnymi skutkami.

Nie ma wątpliwości, że pierwszy dzień wiosny to czas radości, nadziei i optymizmu. Cieszmy się z tego, że znowu możemy korzystać z piękna natury i z tradycji, które nam towarzyszą.

Przed nami również zmiana czasu z zimowego na letni. Oznacza to, że trzeba przestawić zegarki o jedną godzinę do przodu. Co roku przestawiamy czas w ostatni weekend marca. W 2023 roku zmiana czasu na letni przypada w nocy z soboty na niedzielę 26 marca.

Tekst: Sylwia Markowicz-Hołub

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Wręczono statuetki „Aktywny Senior im. Adama Hadława”

Już po raz czwarty w Łańcucie odbyła się uroczysta Gala „Aktywny Senior im. Adama Hadława”. W tym roku nagrody otrzymali: Jolanta Kluz-Zawadzka, Maria Widera-Zielonka, Roman Bijak, Tadeusz Dubiel oraz Stanisław Pelic.

Czytaj więcej

Wszystkiego co najlepsze dla Mężczyzn!

Dwa dni temu honorowaliśmy wszystkie Panie obchodząc Międzynarodowy Dzień Kobiet, dzisiaj jednak nadszedł czas, aby docenić również mężczyzn.

Czytaj więcej

Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Kobiet!

Już dzisiaj obchodzimy Międzynarodowy Dzień Kobiet, który został ustanowiony na początku XX w.

Czytaj więcej