Sprawy społeczne

Redaktor:

|

Data publikacji: 2020-11-12, 10:47


Na terenie naszego Miasta, w trzech różnych lokalizacjach (budynki Szkół Podstawowych nr 1, 3 i 4) znajdują się czujniki jakości powietrza.

Czujniki te mierzą w czasie rzeczywistym stężenie pyłów zawieszonych PM1, PM2.5 oraz PM10 i najważniejsze parametry pogodowe dając informację o jakości powietrza w lokalizacji, w której są umieszczone. Nadzór nad procesem instalacji, kalibracja z państwowymi stacjami oraz ciągła weryfikacja wyników gwarantują rzetelność prezentowanych informacji.

System informuje na bieżąco o poziomie zanieczyszczenia powietrza oraz o tym, kiedy można bezpiecznie przebywać na zewnątrz. Korzystając z prognozy każdy mieszkaniec może tak zaplanować swój dzień, aby nie narażać się na smog.

Na map.airly.eu oraz na aplikacjach na systemy Android i iOS, każdy może sprawdzić jakim powietrzem aktualnie oddycha!

Mapa Airly: stan jakości powietrza w Łańcucie

Stan jakości powietrza w naszym województwie wraz z prognozą krótkoterminową można na bieżąco śledzić na stronie TUTAJ lub śledząc fanpage Łańcucki Alarm Smogowy.

A jak ograniczyć negatywny wpływ smogu na zdrowie?

Jesienno-zimowe chłody oznaczają rozpoczęcie sezonu grzewczego. Choć liczba nieekologicznych „kopciuchów” z roku na rok maleje, nadal w wielu częściach kraju powietrze staje się trujące. Mimo podejmowanych na poziomie rządowym i samorządowym działań antysmogowych, warto samemu zatroszczyć się o jakość tego, czym oddychamy każdego dnia.

Zanieczyszczenie powietrza, z którym mamy do czynienia w okresie jesienno-zimowym, to tzw. smog londyński. W odróżnieniu od występującego latem smogu typu Los Angeles, nie jest on wywołany ruchem ulicznym, a głównie trującymi oparami pochodzącymi m.in. z domowych kotłowni i kominków.

Choć jesienią i zimą, ze względu na konieczność zapewnienia ogrzewania, trudno o wymianę samego źródła ciepła, warto pomyśleć o zmianie dotychczasowego paliwa na lepsze pod względem jakościowym, a przez to bardziej wydajne i przyjazne środowisku.

Warto przypomnieć, że grupami wysokiego ryzyka są dzieci, kobiety w ciąży, osoby starsze oraz osoby mające problemy z sercem i układem oddechowym, np. astmatycy.  Ponieważ pewne składniki pyłów mogą przenikać do krwioobiegu, dłuższe narażenie na wysokie stężenia pyłu może mieć istotny wpływ na przebieg chorób serca (nadciśnienie, zawał serca). W momencie znacznego pogorszenia stanu powietrza, przebywanie na zewnątrz odradzane jest wszystkim mieszkańcom, nie tylko osobom z grupy ryzyka. 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Łańcucie

W tym roku obchody Narodowego Święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości były inne niż zwykle.

Czytaj więcej

Dołącz do akcji „Niepodległa do Hymnu 2020”

11 listopada 2018 roku, w stulecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości, w całej Polsce i w wielu miejscach na świecie w samo południe zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego, płynący z setek gardeł i serc. W akcji „Niepodległa do Hymnu” zainicjowanej przez Biuro Programu „Niepodległa” wzięło udział prawie 1000 podmiotów, które zorganizowały wspólne śpiewanie na 6 kontynentach.

Czytaj więcej

Łańcucki Biuletyn Miejski 83/2020

Już jest! Kolejny numer Łańcuckiego Biuletynu Miejskiego.

Czytaj więcej