Sprawy społeczne

Redaktor:

|

Data publikacji: 2024-03-06, 14:24


Ponad 13,3 mln zł Podkarpacki Urząd Wojewódzki przeznaczył w tym roku na opiekę wytchnieniową. Dziś podpisane zostały pierwsze umowy z samorządami. W sumie zawartych zostanie ich 119.

Program „Opieka wytchnieniowa” finansowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej ze środków Funduszu Solidarnościowego. Skierowany jest do członków rodzin lub opiekunów sprawujących bezpośrednią opiekę nad: dziećmi do ukończenia 16 roku życia posiadającymi orzeczenie o niepełnosprawności, a także nad osobami posiadającymi orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.

To bardzo ważny program – podczas dzisiejszej konferencji prasowej podkreślała Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacki. – Pieniądze dedykowane są jednostkom samorządu terytorialnego. Mogą one zatrudnić osoby, które zastąpią opiekunów osób z niepełnosprawnościami, aby ci przez pewien czas mogli trochę odpocząć lub załatwić niezbędne sprawy życiowe.

Opieka może być całodobowa, np. w ośrodkach rehabilitacyjnych czy zakładach opiekuńczo – leczniczych, bądź dzienna np. w domu osoby z niepełnosprawnością czy też sprawowana poprzez dzienny ośrodek wsparcia na terenie gminy. Miasta i gminy same wybierają formułę.

W 2024 roku zawartych zostanie 119 umów z 93 gminami, 3 miastami na prawach powiatu i 7 powiatami. Z roku na rok wzrasta liczba podpisywanych umów. Dla porównania w 2023 roku zawarte zostały 83 umowy: 75 z gminami, 3 z miastami na prawach powiatu i 5 z powiatami. Wówczas do samorządów trafiło ponad 8,27 mln zł na opiekę wytchnieniową.

W ubiegłym roku tą formą opieki objęto 1113 osób niepełnosprawnych: 879 dorosłych i 234 dzieci. W tym roku opieką wytchnieniową planujemy objąć 1531 osób: 1196 dorosłych i 335 dzieci – wyliczała wojewoda podkarpacki.

Pierwsze umowy zostały podpisane w sali Kolumnowej Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego. W spotkaniu uczestniczyli: Zenon Swatek, starosta lubaczowski, Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa i Krystyna Stachowska, wiceprezydent Rzeszowa, Jacek Wiśniewski, prezydent Mielca, Bronisław Baran, wiceprezydent Krosna, Rafał Kumek, burmistrz Łańcuta oraz Sławomir Styka, wójt gminy Świlcza i Natalia Gawron, skarbnik gminy Świlcza.

W przypadku Łańcuta umowy są dwie: opieka dzienna – 106,8 tys. zł oraz całodobowa – 19,6 tys. zł.

Program „Opieka wytchnieniowa” działa od 2019 roku. Do końca 2023 na Podkarpaciu wykorzystano na jego funkcjonowanie ponad 16,9 mln zł.

fot. Jerzy Żygadło, Podkarpacki Urząd Wojewódzki

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Wręczono statuetki „Zasłużony dla Miasta Łańcuta” [retransmisja]

W dniu 29 lutego 2024 r. w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury w Łańcucie odbyło się uroczyste wręczenie statuetek „Zasłużony dla Miasta Łańcuta”. Te zaszczytne odznaczenia otrzymali: Krzysztof Szczepaniak, Edward Soński, Stowarzyszenie Łańcucki Uniwersytet Trzeciego Wieku oraz firma Browar Łańcut.

Czytaj więcej

Kongres IDEE DLA MIASTA – zapowiedź

Przypomnijmy, że już 29 lutego od godziny 12:00 rozpoczną się panele dyskusyjne w ramach kongresu IDEE DLA MIASTA. Poniżej szczegóły wydarzenia.

Czytaj więcej

Sprawozdanie z LXXI Sesji Rady Miasta Łańcuta VIII kadencji

W dniu 23 lutego odbyło się posiedzenie Rady Miasta Łańcuta. W piątkowych obradach uczestniczyło 11 Radnych.

Czytaj więcej