Sprawy społeczne

Redaktor:

|

Data publikacji: 2022-11-24, 10:36


Plac przy PKP – to tu składowany jest węgiel, który od dzisiaj sprzedawany jest mieszkańcom Łańcuta. Przyjmowanie wniosków ruszyło 7 listopada. W Łańcucie za tonę trzeba zapłacić 1950 zł.

Miasto Łańcut przystąpiło do sprzedaży węgla dla gospodarstw domowych po cenach preferencyjnych (zgodnie z ustawą z 27 października 2022 r. o zakupie preferencyjnym paliwa stałego dla gospodarstw domowych – Dz. U. z 2022 r., poz. 2236).

Jeśli chcesz kupić węgiel kamienny w cenie 1950 złotych za tonę, Twój budynek musi być wpisany do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Musisz także spełniać warunki uprawniające do otrzymania dodatku węglowego. W roku 2022 możesz kupić maksymalnie 1,5 tony węgla po preferencyjnej cenie.

Skład węgla, fot. Piotr Dubiel

Sprzedaż węgla przez Miasto rozpoczęła się w dniu dzisiejszym.

Przypomnijmy, że w ramach zakupu preferencyjnego uprawniona osoba fizyczna w gospodarstwie domowym będzie mogła nabyć węgiel w dwóch partiach:

  • 1,5 tony do 31 grudnia 2022 r.
  • 1,5 tony od 1 stycznia do 30 kwietnia  2023 r.

Aby dokonać preferencyjnego zakupu węgla wcześniej należy złożyć wypełniony wniosek w Urzędzie Miasta Łańcuta, przy ul. Plac Sobieskiego 18. Wniosek dostępny TUTAJ.

Do dnia 22 listopada br. mieszkańcy złożyli 310 wniosków, które sukcesywnie są weryfikowane. Jednocześnie apelujemy do osób, które mają zamiar dokonać zakupu węgla po preferencyjnych cenach, aby niezwłocznie składały wnioski o zakup surowca. Ma to pomóc na bieżąco weryfikować ilość zamawianego węgla – informuje Aleksander Ziaja z Biura Ochrony Środowiska UM Łańcut.

Wniosek o preferencyjny zakup paliwa stałego składa się w Biurze Obsługi Klienta w dniach i godzinach pracy Urzędu lub za pomocą środków komunikacji elektronicznej. W przypadku złożenia wniosku za pomocą środków komunikacji elektronicznej, wniosek o zakup opatruje się kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym lub podpisem osobistym – dodaje.

W chwili obecnej Miasto Łańcut zawarło umowy niezbędne do zakupu i sprzedaży węgla mieszkańcom, których wnioski zostały pozytywnie zweryfikowane.

Zakupiony węgiel w asortymencie „orzech i kostka II” będzie dystrybuowany przez Skład Węglowy PANMAR zlokalizowany w Łańcucie przy ul. Kolejowej 2. Odbiór węgla jest możliwy od dnia dzisiejszego, po otrzymaniu telefonicznej informacji ze strony Urzędu o możliwości odbioru węgla. Następnie kupujący dokonuje zapłaty – tłumaczy Pan Aleksander.

Należność za zakupiony węgiel należy wpłacać na konto Urzędu Miasta Łańcuta nr 60 1020 4391 0000 6602 0226 2947. Następnie mieszkańcy muszą zgłosić się do Urzędu po odbiór faktury, która będzie podstawą do odbioru surowca w składzie opału. Cena sprzedaży węgla wynosi 1950 zł za 1 tonę.

Skład węgla, ul. Kolejowa 2, fot. Piotr Dubiel

Z oświadczenia złożonego przez dostawcę węgla Tauron Wydobycie S.A. oferowany węgiel jest pochodzenia krajowego i pochodzi z Kopalni Sobieski w Jaworznie lub Janina w Libiążu.

Nadmieniamy, że zgodnie z odpisanymi umowami każdy mieszkaniec Miasta, który złoży stosowny wniosek o zakup oraz otrzymał lub otrzyma dodatek węglowy, będzie miał możliwość zakupu węgla w ilości wynikającej z powołanej na wstępie Ustawy.

Z informacji, które przekazało nam Biuro Ochrony Środowiska wynika, że osoby zainteresowane nabyciem ekogroszku (do pieców z podajnikiem), będą miały możliwość zakupu, po zebraniu przez Miasto zamówień na 25 ton. Będzie to asortyment „groszek II” o nazwie handlowej „JARET”- wymiar ziarna 5-25 mm i wartości opałowej 22,0-24,0 MJ/kg.

Tekst: Sylwia Markowicz-Hołub

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Rusza kolejna edycja Szlachetnej Paczki. Najbardziej potrzebujące rodziny czekają na swoich darczyńców

12 listopada Szlachetna Paczka udostępniła internetową Bazę Rodzin, które czekają na pomoc w tym roku. Od tego dnia, przez kolejne cztery tygodnie, każdy może wejść na stronę www.szlachetnapaczka.pl, wybrać rodzinę i wspólnie z bliskimi, przyjaciółmi, współpracownikami czy kolegami ze szkoły przygotować Paczkę ze wsparciem skrojonym na miarę potrzeb. Internetowa baza wciąż się powiększa – każdego dnia trafia do niej blisko 1000 nowych historii.

Czytaj więcej

Uwaga oblodzenie!

Aktualny tydzień wraz z ochłodzeniem oraz opadami śniegu przyniósł nam również inne niebezpieczne zjawiska atmosferyczne.

Czytaj więcej

Posiedzenie Rady Miasta Łańcuta w najbliższą środę

23 listopada odbędzie się LIII Sesja Rady Miasta Łańcuta VIII kadencji. Poniżej przedstawiamy porządek obrad.

Czytaj więcej