Sprawy społeczne

Redaktor:

|

Data publikacji: 2020-11-23, 08:36


W sobotę szef rządu przedstawił plan działania na najbliższe miesiące, obejmujące okres świąteczny. Nazwał go planem „100 dni solidarności w walce z COVID-19”.

Plan zawiera trzy projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów epidemicznych, które mogą zostać zniesione lub wprowadzone w zależności od liczby zakażeń.

„Etap odpowiedzialności” tak nazwano pierwszy z projektów rozporządzenia. Będzie on obowiązywał od 28 listopada do 27 grudnia. Oznacza to, że od przyszłej soboty zostaną otwarte sklepy odzieżowe i meblowe oraz punkty usługowe i galerie handlowe, zachowujące wysoki reżim sanitarny. W sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 osoba na 15 metrów kwadratowych.

premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej 21.11.2020

Jak zapowiedział premier, do 27 grudnia zamknięte pozostaną restauracje, bary, kina, teatry, siłownie, baseny i kluby fitness. W mocy pozostaną też dotychczasowe obostrzenia dotyczące przemieszczania się osób do 16. roku życia, limitu miejsc w komunikacji zbiorowej, organizacji zgromadzeń i spotkań rodzinnych (do 5 osób) czy funkcjonowania hoteli. W czasie obowiązywania „etapu odpowiedzialności” szkoły będą pracowały zdalnie do świąt Bożego Narodzenia.

Zdecydowaliśmy, że szkoły będą zamknięte do 23-24 grudnia, ferie będą skumulowane w jednym okresie od 4 do 17 stycznia – zapowiedział premier.

Drugi projekt rozporządzenia to „etap stabilizacji”, który ma rozpocząć się najwcześniejszej 28 grudnia.

„Stabilizacja” będzie oznaczała nie tylko „poluzowanie” części restrykcji, ale i powrót do trzech znanych już stref: czerwonej, żółtej i zielonej. Wprowadzenie poszczególnych stref będzie zależało od liczby dziennych zachorowań i od obciążania infrastruktury szpitalnej – powiedział podczas konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki.

Zarządzenie w całym kraju czerwonej strefy nastąpi, gdy średnia liczba zakażeń z siedmiu dni wyniesie 19 tys. Wówczas działalność będą mogły wznowić kina, a uczniowie klas I-III powrócą do nauki stacjonarnej. Gdy tygodniowa średnia wykrytych przypadków koronawirusa spadnie do 9,4 tys., będzie możliwe wprowadzenie strefy żółtej. Dopiero wówczas otwarte zostaną siłownie i restauracje. Natomiast warunkiem ustanowienia strefy zielonej będzie 3,8 tys. zachorowań (wciąż mowa tu o średniej siedmiodniowej).

Trzeci projekt to projekt kwarantanny narodowej – który zostanie wprowadzony w ostateczności, kiedy trzeba będzie radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie. W tym wariancie znalazły się najbardziej radykalne obostrzenia związane z przemieszczaniem się. 

Kwarantanna zostanie wprowadzona, jeżeli średnia dzienna liczba nowych zakażeń będzie się utrzymywała powyżej 27 tysięcy – podkreślił Minister Adam Niedzielski.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Jest zgoda na organizację 29. Finału WOŚP w Łańcucie

Dobra informacja! Sztab WOŚP działający przy MDK w Łańcucie został zarejestrowany i otrzymał zgodę na organizację 29. Finału.

Czytaj więcej

Zatrucie czadem – warto wiedzieć!

Aby uchronić się od zatrucia czadem, warto zainwestować w specjalny czujnik, emitujący sygnały dźwiękowe, w chwili, gdy poziom tlenku węgla w pomieszczeniu jest podwyższony. Czujnik ten umieszczony blisko piecyka gazowego lub kuchenki może uratować życie. Pamiętaj!

Czytaj więcej

W sobotę wystartowała Szlachetna Paczka

14 listopada na www.szlachetnapapaczka.pl została oficjalnie otwarta Baza potrzebujących rodzin włączonych do tegorocznej edycji programu. Aby zostać darczyńcą i przygotować paczkę, wystarczy wybrać rodzinę i wspólnie ze znajomymi czy przyjaciółmi spełnić nie tylko konkretne potrzeby, ale i marzenia osób potrzebujących, o które często wstydzą się prosić. W tym trudnym roku Szlachetna Paczka jest potrzebna bardziej niż kiedykolwiek.

Czytaj więcej