Informacje dla turystów

Redaktor:

|

Data publikacji: 2020-12-09, 09:05


Łańcut jest miastem, które od kilkuset lat słynie z wyjątkowych zabytków zarówno w Zamku, jak i kościele Farnym. Co roku odwiedza nas wielu turystów nie tylko z Polski, ale również całego świata. 

Trwająca pandemia koronawirusa zamknęła wiele ścieżek turystycznych, również te prowadzące do łańcuckiego Zamku. Ograniczony dla zwiedzających jest też dostęp do kościoła farnego, który jak każdy inny obiekt, podlega restrykcjom sanitarnym. Utrudnienia w dostępie do sztuki i brak możliwości bezpośredniego z nią obcowania odbija się na wielu osobach, nie tylko pracownikach tych placówek, którzy chcą z pasją dzielić się swoją wiedzą, ale np. dzieciach, które od wielu lat dzięki współpracy szkół z zarządcami łańcuckich zabytków brały udział w lekcjach muzealnych.

Szczęśliwie te przeszkody są stopniowo pokonywane. Już dzisiaj na stronie Łańcuckiego Zamku możemy wirtualnie zwiedzić drugie piętro, które jakiś czas temu było udostępnione dla zwiedzających po remoncie. Znajdziemy na nim wiele sypialni, pokojów kąpielowych, ale i również gabinety i długie korytarze. Nie jesteśmy ograniczeni ani przez czas, ani przez kierunek zwiedzania.

Zamek w Łańcucie, pokój kąpielowy w baszcie

Od 1 grudnia br. wirtualny spacer odbędziemy również w kościele pw. św. Stanisława Biskupa. Dzięki dofinansowaniu z Ministerstwa Kultury zdigitalizowano zasoby łańcuckiej Fary. Teraz każdy zwiedzający może poznawać historię najstarszego kościoła w Łańcucie, za pomocą własnego komputera. Zwiedzanie podziemia kościoła, w których mieści się Mauzoleum Potockich, dzwonnicy, chóru jest teraz dostępne dla każdego.

Kościół Farny, dzwonnica

Wykorzystanie możliwości technologicznych oprócz uatrakcyjnienia konkretnych zabytków odpowiada również na potrzeby osób niepełnosprawnych, które ze względu na swoje ograniczenia nie zawsze są w stanie eksplorować wyjątkowe, łańcuckie dziedzictwo. Zachęcamy aby w wolnym czasie „przespacerować” się po zamku, kościele pw. św. Stanisława Biskupa. Dzięki dokładnemu obrazowi można odnaleźć wiele nieznanych wcześniej ciekawostek.

Wirtualne zwiedzanie Zamku w Łańcucie.

Wirtualne zwiedzanie kościoła pw. św. Stanisława Biskupa w Łańcucie.

Tekst: Julia Kułak

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

#CzasNaPodkarpackie – akcja promująca ofertę turystyczną woj. podkarpackiego

Nawet 30% zniżki na bilety wstępu do muzeów, zamków i innych obiektów turystycznych na Podkarpaciu otrzymają podróżni, którzy dotrą do naszego regionu samolotem lub pociągiem.

Czytaj więcej