Sprawy społeczne

Redaktor:

|

Data publikacji: 2020-11-13, 08:11


13 piątek – to dzień, na który wielu czeka, a inni się go boją. W wielu krajach świata uznawany jest za pechowy, dlatego niektóre osoby tego dnia w ogóle nie wychodzą z domu.

Piątek trzynastego to przesąd uznający dzień za pechowy, kiedy piątek wypadnie w trzynasty dzień danego miesiąca. Wówczas, zdaniem przesądnych osób, dzieją się rzeczy pechowe. W tym roku to już drugi taki przypadek. 13 piątek był już w marcu, teraz wypada w listopadzie.

Poza Polską przesąd ten popularny jest także w Estonii, Niemczech, Finlandii, Austrii, Irlandii, Szwecji, Danii, Słowacji, Czechach, Norwegii, Bułgarii, Słowenii, a nawet na Filipinach.

Niektóre źródła podają, że feralność tej daty bierze początek od faktu, że w ten dzień (13 października 1307) aresztowano Templariuszy, kłamliwie oskarżonych przez króla Francji Filipa IV m.in. o herezję, sodomię i bałwochwalstwo (w rzeczywistości chciał się pozbyć wierzycieli). Według tej hipotezy ostatni wielki mistrz zakonu, Jacques de Molay, tuż przed spłonięciem na stosie przeklął Filipa IV i papieża Klemensa V, a rok później obaj nie żyli.

Inni uważają, że początki pechowego piątku 13-go sięgają czasów babilońskich i Kodeksu Hammurabiego. Starożytni wierzyli, że na tablicach brakuje trzynastego paragrafu.

Wikingowie zaś bali się tej liczby, ponieważ podczas mitologicznej uczty, na której bawili się bogowie, trzynastym biesiadnikiem okazał się Loki, który doprowadził do śmierci Baldura – patrona radości.

W średniowieczu panowało także przekonanie, że 13-go dnia miesiąca odbywają się sabaty czarownic.

Ostatnia z teorii, to ta, w której za trzynastego gościa podczas Ostatniej Wieczerzy uznaje się Judasza. A piątek 13-go przyjmuje się za dzień śmierci Jezusa Chrystusa.

Piątek 13-go musi w ciągu jednego roku przypaść co najmniej jeden raz, ale maksymalnie trzy razy. W 2021 r. wypadnie tylko raz – w sierpniu. Strachliwi mogą zatem odetchnąć z ulgą.

Z okazji tego dnia w Internecie co roku pojawia się mnóstwo memów.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Każdy może monitorować stan powietrza w mieście

Na terenie naszego Miasta, w trzech różnych lokalizacjach (budynki Szkół Podstawowych nr 1, 3 i 4) znajdują się czujniki jakości powietrza.

Czytaj więcej

Tegoroczne obchody Narodowego Święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości w Łańcucie

W tym roku obchody Narodowego Święta Odzyskania przez Polskę Niepodległości były inne niż zwykle.

Czytaj więcej

Dołącz do akcji „Niepodległa do Hymnu 2020”

11 listopada 2018 roku, w stulecie odzyskania przez nasz kraj niepodległości, w całej Polsce i w wielu miejscach na świecie w samo południe zabrzmiał Mazurek Dąbrowskiego, płynący z setek gardeł i serc. W akcji „Niepodległa do Hymnu” zainicjowanej przez Biuro Programu „Niepodległa” wzięło udział prawie 1000 podmiotów, które zorganizowały wspólne śpiewanie na 6 kontynentach.

Czytaj więcej