Kultura

Redaktor:

|

Data publikacji: 2021-07-14, 10:22


9 lipca w Galerii Miejskiego Domu Kultury w Łańcucie odbyło się otwarcie wystawy autorstwa Heleny Żurawskiej połączone z promocją książki artystki.

Wystawa została poświęcona twórczości witrażowniczej o. Piotra Cholewki – benedyktyna z Francji.
Książka (której premiera odbyła się podczas wystawy) opowiada o Ojcu Piotrze Cholewce  – zakonniku, benedyktynie, który emigrował wraz ze swoimi rodzicami do Francji. Był twórcą sztuki sakralnej, tworzył witraże. Tekst publikacji powstał jako praca seminaryjna autorki w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego pod kierunkiem prof. dr hab. Andrzeja Szczerskiego.

Wydarzenie oficjalnie otworzył Adam Opałka- Kierownik Artystyczny Miejskiego Domu Kultury w Łańcucie.

Podczas spotkania Helena Żurawska omówiła poszczególne dzieła artysty, znajdujące się głównie na terenie Francji, ale również czasem pojawiające się w Polsce.

Wrzesław Żurawski (ojciec artystki) przedstawił postać o. Piotra oraz opowiedział historię ich poznania oraz długoletniej przyjaźni. Na zakończenie pisarka serdecznie podziękowała swojej rodzinie za pomoc w przygotowaniu publikacji.
Prezentację uświetnił występ skrzypaczki – Zuzanny Budzyńskiej.

Wystawę będzie można podziwiać do 13 sierpnia.

Źródło: Miejski Dom Kultury w Łańcucie

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Dni Miasta Łańcuta- relacja wideo

Dni Miasta Łańcuta już za nami!

Czytaj więcej

Zaproszenie na tegoroczne Dni Miasta Łańcuta

Już jutro rozpoczną się kolejne Dni Miasta Łańcuta.

Czytaj więcej

Łańcut w programie „Poland In Undiscovered”

Pod koniec maja w Łańcucie gościł Ryan Socash- amerykański youtuber (mieszkający w Polsce), który wraz z ekipą „Poland In” pokazują niesamowite miejsca w Polsce.

Czytaj więcej