Sprawy społeczne

Redaktor:

|

Data publikacji: 2023-08-31, 10:14


Od dnia wczorajszego łańcucki dworzec PKP nosi imię Rodziny Ulmów. Uroczystość związana z nadaniem imienia jest jednym z wydarzeń wpisujących się w działalność Komitetu Prezydenta RP ds. Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów.

Dworzec kolejowy w Łańcucie otrzymał imię Rodziny Ulmów, bohaterów II wojny światowej, którzy zostali zamordowani przez Niemców za ukrywanie w swoim domu żydowskich rodzin. Pochodzący z Markowej Józef i Wiktoria Ulmowie oraz ich siedmioro dzieci, w tym jedno z nich nienarodzone, zginęli 24 marca 1944 r. W 1995 r. małżonkowie zostali uhonorowani pośmiertnie tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata, a w 2010 r. prezydent RP Lech Kaczyński odznaczył ich Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2003 r. rozpoczął się proces beatyfikacyjny rodziny. Ostatecznie beatyfikacja Ulmów odbędzie się 10 września 2023 r. w Markowej. Z wydarzeniem związanych jest szereg działań towarzyszących. W celu ich koordynacji oraz upowszechnienia wiedzy o dziedzictwie Rodziny Ulmów, jak również pamięci o wszystkich Polakach ratujących osoby narodowości żydowskiej pod okupacją niemiecką podczas II wojny światowej, Prezydent Andrzej Duda powołał międzyinstytucjonalny Komitet ds. Obchodów Towarzyszących Beatyfikacji Rodziny Ulmów.

Nadanie imienia w Łańcucie jest jednym z wydarzeń odbywających się w ramach wskazanych wyżej aktywności. Podczas uroczystości odsłonięto także tablicę pamiątkową oraz mural poświęcony Rodzinie Ulmów, którego autorem jest Arkadiusza Andrejkowa. W wydarzeniu wzięli udział m.in. Grażyna Ignaczak-Bandych, szef Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Krzysztof Mamiński, prezes zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A. i Grupy PKP oraz przedstawiciele środowisk społecznych, kulturalnych i politycznych.

Odsłonięcie tablicy, fot. PKP S.A.

Dworzec kolejowy w Łańcucie znajduje się tuż obok miejscowości, w której w 1944 roku rozegrał się dramat. To właśnie mieszkająca w Markowej Rodzina Ulmów została zamordowana za chęć pomocy swoim sąsiadom, których w czasie wojny czekał straszliwy los. Ulmowie dali świadectwo tego, że można być ludzkim w nieludzkich czasach. Wierzę, że tragiczne losy Rodziny Ulmów i upamiętnienie związane z jej beatyfikacją pozwolą także na szersze refleksje dotyczące tragicznych wydarzeń w Europie w czasie II wojny światowej – mówił Krzysztof Mamiński, prezes zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A.

Mural na budynku dworca, autor: A. Andrejkow

Dworzec kolejowy w Łańcucie zyskał imię Rodziny Ulmów w ramach programu nadawania wybranym dworcom imion wybitnych Polaków. Realizatorem programu są Polskie Koleje Państwowe S.A.

źródło: PKP S.A.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Rekordowa frekwencja podczas biegu „Łańcucka Piątka” [wideo]

W ubiegłą sobotę, już po raz ósmy odbył się w Łańcucie popularny uliczny bieg pod nazwą „Łańcucka Piątka”. Organizatorami tego wydarzenia są Stowarzyszenie Łańcut Biega oraz MOSiR Łańcut.

Czytaj więcej

Co w najbliższym czasie? Przedstawiamy propozycje wydarzeń

Poniżej przedstawiamy kolejne propozycje wydarzeń, które odbędą się w najbliższym czasie w Łańcucie.

Czytaj więcej

Weekendowe propozycje

Przed nami ostatni weekend tegorocznych wakacji, piękna pogoda skłania do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Sprawdźcie, jakie weekendowe propozycje czekają na Was w Łańcucie.

Czytaj więcej