Sprawy społeczne

Redaktor:

|

Data publikacji: 2024-06-13, 07:38


Nie wszystkie trudności jesteśmy w stanie pokonać samodzielnie. Ale boimy się prosić o pomoc, bo obawiamy się, że inni uznają, iż jesteśmy słabi i sobie nie radzimy. A przecież każdy z nas powinien umieć zarówno prosić o pomoc jak i jej udzielać. Czasami warto zwrócić się o wsparcie do specjalistów, których zawodową misją jest niesienie pomocy. Zatem gdzie mogę otrzymać pomoc?

Na początek kilka słów tytułem wstępu: czym zajmuje się pomoc społeczna? Do jej zadań należy m.in.:

  • pomoc w przezwyciężaniu trudnych sytuacji życiowych wszystkim, którzy nie są w stanie samodzielnie ich pokonać, wykorzystując własne uprawnienia, zasoby czy możliwości;
  • wsparcie w wysiłkach zmierzających do zaspokojenia niezbędnych potrzeb i umożliwienie życia w warunkach odpowiadających godności człowieka;
  • zapobieganie trudnym sytuacjom życiowym poprzez podejmowanie działań zmierzających do usamodzielnienia osób i rodzin oraz ich integracji ze środowiskiem.

Dla Mieszkańców Łańcuta instytucją odpowiedzialną za ten obszar jest Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łańcucie, znajdujący się przy ulicy Piłsudskiego 9 (budynek C), czynny od poniedziałku do piątku w godz. 7:00 – 15:00, a w środy pełniący dyżur do godz. 17:00. Wiele przydatnych informacji, w tym karty usług czy wzory wniosków, można znaleźć na stronie internetowej Ośrodka pod adresem: www.mops.lancut.biuletyn.net

Ponadto w Ośrodku działa Punkt Konsultacyjny Pomocy Rodzinie, który dla Mieszkańców Łańcuta oferuje bezpłatnie następujące wsparcie (należy wcześniej ustalić termin wizyty, np. telefonicznie pod numerem 17 225 33 25):

  • porady Psychologa (w I i III środę miesiąca w godz. 15:00 – 16:30),
  • porady Radcy Prawnego (w II i IV środę miesiąca w godz. 15:00 – 17:00),
  • specjalistyczne poradnictwo i wsparcie socjalne dla osób doświadczających przemocy, ich rodzin i świadków (w I i III środę miesiąca w godz. 15:00 – 17:00).

Natomiast Mieszkańcy okolicznych miejscowości pomoc znajdą w swoich Ośrodkach Pomocy Społecznej – bowiem każda gmina zgodnie z właściwością miejscową obsługuje osoby według miejsca ich zamieszkania (np. Mieszkańcy Gminy Łańcut uzyskają pomoc w Ośrodku Pomocy Społecznej Gminy Łańcut pod adresem: Wysoka 49 – więcej szczegółów na stronie: www.opsgl.pl)

Dodatkowe informacje o nieodpłatnych poradach prawnych i obywatelskich można znaleźć również na stronie Powiatu Łańcuckiego: www.powiat-lancut.itl.pl

Gdzie jeszcze mogę szukać pomocy?

Jeśli doświadczasz przemocy lub jesteś jej świadkiem; gdy masz myśli samobójcze lub boryka się z nimi Twój bliski; kiedy popadłeś w różnego rodzaju uzależnienia albo zmagasz się z jeszcze innymi przeciwnościami losu – pamiętaj, że nie jesteś sam! W takich sytuacjach najlepiej zwrócić się do osób, które zawodowo zajmują się pomocą w przezwyciężaniu różnego rodzaju trudności. Oprócz właściwego Ośrodka Pomocy Społecznej wsparcie możesz uzyskać, m.in. w:

  • Ośrodku Interwencji Kryzysowej działającym przy Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie w
    Łańcucie, ul. Piłsudskiego 70/5 (więcej informacji na stronie: www.pcpr-lancut.pl),
  • Poradni Zdrowia Psychicznego działającej przy Centrum Medycznym w Łańcucie, ul. Paderewskiego
    5 (więcej informacji na stronie: www.cm-lancut.pl),
  • Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Łańcucie, ul. Plac Sobieskiego 18 (więcej informacji na stronie: www.lancut.pl),
  • Towarzystwie Pomocy im. św. Brata Alberta Koło w Łańcucie, ul. Ottona z Pilczy 2,
  • gabinetach psychiatrów, psychoterapeutów i psychologów.

Możesz też zwrócić się do ośrodków podstawowej i całodobowej opieki zdrowotnej. Natomiast w przypadku, gdy wolisz uzyskać pomoc lub poradzić się w sytuacji kryzysowej bez wychodzenia z domu i bez konieczności rozmowy twarzą w twarz – wsparcie uzyskasz również pod numerami telefonów zaufania:

  • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży: 116 111 (całodobowy – telefon jest anonimowy, bezpłatny i dyskretny),
  • Kryzysowy Telefon Zaufania dla dorosłych: 116 123 (całodobowy – telefon jest anonimowy, bezpłatny i dyskretny),
  • Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka: 800 12 12 12 (całodobowy, bezpłatny),
  • Telefon zaufania dla dzieci i młodzieży Towarzystwa Przyjaciół Dzieci: 800 119 119 (czynny codziennie w godz. 14:00 – 22:00, bezpłatny) oraz Czat zaufania na stronie: www.800119119.pl,
  • Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia”: 800 120 002 (całodobowy, bezpłatny),
  • Linia bezpośredniego wsparcia dla osób w kryzysie: 800 70 22 22 (całodobowa, bezpłatna),
  • Telefon dla osób samotnych: 800 012 005 (czynny codziennie w godz. 11:00 – 20:00, bezpłatny).

Pamiętajmy, że nie jest wstydem prosić drugiego człowieka o wsparcie. I nigdy nie wiadomo, kiedy sami będziemy potrzebować pomocy. Dlatego bądźmy dobrzy dla siebie nawzajem, bo wcale nie trzeba wiele, aby pomóc – czasami wystarczy chwila rozmowy, dobre słowo, zwykły uśmiech, drobny gest albo sama nasza obecność przy drugiej osobie.

Opracował: Dominik Cebula, Kierownik Działu Świadczeń Rodzinnych

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Piknik połączony ze zbiórką na leczenie Emilki [foto]

11 czerwca, przy Szkole Podstawowej nr 3 w Łańcucie odbył się Piknik Rodzinny z okazji Dnia Dziecka, połączony ze zbiórką funduszy na dalsze leczenie Emilki. Mimo niesprzyjającej pogody, uczestnicy nie tracili dobrego humoru, a atmosfera była pełna radości i entuzjazmu.

Czytaj więcej

Ostrzeżenie przed burzami, silnymi opadami deszczu i wiatrem

Wydano kolejne ostrzeżenie pierwszego stopnia dla powiatu łańcuckiego.

Czytaj więcej

Do parku Muzeum-Zamku powróciły przejażdżki powozem

Po kilku latach nieobecności turyści Muzeum-Zamku w Łańcucie ponownie mogą skorzystać ze spacerów stylowym powozem, realizowanych po parku krajobrazowym. Spacery tą trasą odbywają się wyłącznie w dni bezdeszczowe. Są możliwe przez siedem dni w tygodniu.

Czytaj więcej