Kultura

Redaktor:

|

Data publikacji: 2022-10-07, 10:57


Wczoraj mieliśmy okazję uczestniczyć w niecodziennym wydarzeniu na terenie Szkoły Podstawowej nr 3 w Łańcucie.

Z inicjatywy Ambasady Królestwa Niderlandów w Polsce oraz Urzędu Miasta Łańcuta odbyła się uroczystość honorująca postać gen Maczka- generała Wojska Polskiego, prekursora polskiej broni pancernej.

W uroczystości udział wzięli Attaché Obrony Królestwa Niderlandów, Podpułkownik S.A. van Iwaarden, Burmistrz Miasta Łańcuta- Rafał Kumek, Michał Mac- Kierownik Wydziału Sportu, Promocji i Turystyki UM, Członkowie Stowarzyszenia Koła 10 PSK, potomkowie walczących w 10 PSK, uczniowie oraz dyrekcja Szkoły Podstawowej nr 3.

Wydarzenie to miało na celu okazanie wdzięczności za działania polskich sił zbrojnych na terenie Królestwa Niderlandów w czasie II wojny światowej.

Miejsce przy Szkole Podstawowej nr 3 w Łańcucie zostało wybrane nieprzypadkowo, gdyż to właśnie ta szkoła nosi imię 10 Pułku Strzelców Konnych, który w podczas II wojny światowej został włączony do 1 Dywizji Pancernej, którą dowodził gen. Stanisław Maczek.

Zapraszamy na naszą relację z tego wydarzenia:

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Kolejny wykład z serii „Z dziejów dawnego Łańcuta ” za nami

30 września na sali widowiskowej MDK odbył się wykład historyczny poświęcony związkom Władysława Jagiełły z Łańcutem.

Czytaj więcej

Dni Otwarte Funduszy Europejskich – zwiedzanie Łaźni Rzymskich za 1 zł

Muzeum – Zamek w Łańcucie po raz kolejny przyłączyło się do cyklicznej akcji organizowanej przez Ministra Funduszy i Polityki Regionalnej. Akcja Dni Otwarte Funduszy Europejskich jest częścią szerszej kampanii #EUinmyregion, prowadzonej przez Komisję Europejską. Wydarzenie pozwala na bliższe poznanie różnorodności projektów, realizowanych z pomocą  dotacji unijnych.

Czytaj więcej

Szukamy łańcuckich miejsc pamięci

Już wkrótce rozpoczniemy prace nad reportażem poruszającym właśnie ten temat. Zanim jednak zaczniemy działania potrzebujemy Waszej pomocy!

Czytaj więcej