Sprawy społeczne

Redaktor:

|

Data publikacji: 2022-04-27, 11:39


29 kwietnia obchodzimy Święto 10 Pułku Strzelców Konnych, wybitnej jednostki, stacjonującej w Łańcucie w latach 1921-1939. W tym roku uroczyste obchody trwały trzy dni.

Trochę historii…

10 PSK był oddziałem kawalerii Wojska Polskiego i Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, pierwszą w Polsce zmotoryzowaną formacją, która w trakcie II wojny światowej zasłynęła licznymi sukcesami bojowymi, nie tracąc ciągłości swego istnienia. Jego historia zaczyna się w 1918 r. od utworzenia szwadronu, uznawanego dziś za zalążek Pułku. Zorganizowany we Włoszech oddział, w ramach Korpusu Polskiego, przez Francję i Niemcy, dotarł do Polski, przekraczając jej granicę 29 kwietnia 1919 r. (do dziś dzień ten pozostał Świętem 10 PSK).

22 sierpnia 1921 r. rozkazem MSW dywizjon przekształcony został w 10 Pułk Strzelców Konnych. Miastem garnizonowym jednostki został Łańcut, pozostając nim nieprzerwanie aż do wybuchu II wojny światowej. Okres stacjonowania Pułku w Łańcucie to czas licznych szkoleń, zarówno konnych jak i motorowych. 

Uroczystości święta pułku zapoczątkowano w 1922 r. Po wojnie zwyczaju tego zaprzestano, ale wrócono do niego w latach 60-tych ubiegłego wieku dzięki staraniom „Dziesiątaków”, którzy powrócili do kraju. Po dziś dzień święto jest obchodzone według tradycji tych pierwszych uroczystości.

Więcej o historii pułku TUTAJ.

Tegoroczne obchody rozpoczęły się już w piątek 22 kwietnia. W d. Kasynie Urzędniczym swój wykład pt. „Historia Związku Strzeleckiego na Podkarpaciu” poprowadził dr Jacek Magdoń z Instytutu Pamięci Narodowej w Rzeszowie. W sobotę zorganizowano zawody strzeleckie dla dorosłych i dzieci na łańcuckiej strzelnicy CEL. W godzinach popołudniowych w łańcuckiej Bażantarni odbyło się szkolenie wojskowo-terenowe, pod czujnym okiem specjalistów z jednostki WOT oraz Kampanii Sztabu Komendy Głównej ZS Strzelec JP.

Główne obchody rozpoczęła w niedzielę msza święta w kościele pw. św. Stanisława Biskupa. Po mszy złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową 10 PSK. Następnie udano się w stronę rynku miasta, gdzie po uroczystym apelu oraz przemowach miało miejsce przyrzeczenie strzeleckie ZS Strzelec JP. Uroczyste obchody zakończył koncert marszy i utworów patriotycznych oraz pokaz kawaleryjskiej musztry paradnej.

Tekst: S. Markowicz-Hołub

fot. Paweł Dubiel/Nowiny24.PL 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Akcja #ZielonyŁańcut 2022- Tydzień dla Ziemi już za nami

W minionym tygodniu mieliśmy przyjemność współorganizować Tydzień dla Ziemi w naszym mieście. Ciekawi jesteście jak wyszło?

Czytaj więcej

W sobotę zbiórka krwi

30 kwietnia od godziny 9:00 w Miejskim Domu Kultury w Łańcucie będzie przeprowadzona zbiórka krwi służb mundurowych. Rejestracja w godzinach 9:00 – 13:00. Wśród atrakcji: pokaz sprzętu i wyposażenia PSP, OSP, POLICJI oraz 3 PBOT.

Czytaj więcej

W najbliższy czwartek posiedzenie Rady Miasta

W dniu 21 kwietnia 2022 r. o godzinie 14:00 odbędzie się XLVIII Sesja Rady Miasta Łańcuta VIII kadencji. Poniżej przedstawiamy porządek czwartkowych obrad.

Czytaj więcej