Sprawy społeczne

Redaktor:

|

Data publikacji: 2021-07-23, 13:46


21 lipca odbyła się XXVII Sesja Rady Powiatu Łańcuckiego. Ze względu na sytuację epidemiologiczną obrady odbywały się w częściowo zdalnej formie.

Po otworzeniu obrad sesji oraz ustaleniu porządku obrad Rada przeszła do procedowania kolejnego punktu, którym było roczne sprawozdanie z działań podejmowanych w roku 2020 na terenie powiatu łańcuckiego przez Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie – Nadzór Wodny w Łańcucie, Leżajsku, Rzeszowie i Przeworsku. Zostało ono wygłoszone przez Tadeusz Piętę- Kierownika Nadzoru Wodnego w Łańcucie, podkreślającego wyjątkową specyfikę 2020 r., spowodowaną m.in. czerwcową powodzią na terenie powiatu. Organ ten wykonywał w minionym roku 13 zadań, których koszt sięgał prawie 600 tys. zł. Kierownik kończąc sprawozdanie podkreślił, że dla Nadzoru Wodnego na terenie powiatu łańcuckiego był to pracowity rok oraz wyróżnił bardzo dobrą współpracę samorządów lokalnych. Odpowiadając na pytanie Radnego Kamila Kiliana sprawozdawca podkreślił zwiększony zakres środków oraz planowanych działań na rok 2021. Radny Jan Kilian podziękował Kierownikowi za działania podjęte po ubiegłorocznej powodzi. Radni Wojciech Szura, Jan Magoń, Jan Panek, Jakub Reizer, Monika Roman zadawali pytania dotyczące kwestii problematycznych związanych z ciekami wodnymi. Podsumowując wszelkie zapytania i dyskusje Starosta wystosował podziękowanie w kierunku kierownika- Tadeusza Pięty.

Czwartym punkt obrad dotyczył uchwały w sprawie wyrażenia stanowiska nt. budowy sygnalizacji świetlnej wzbudzeniowej na drodze wojewódzkiej nr 877 (relacji Łańcut- Leżajsk). Starosta podkreślił zasadność propozycji ze względu na niewielki koszt realizacji, a znaczną poprawę bezpieczeństwa na tej drodze, stanowisko to poparł Przewodniczący Rady- Marek Uberman, a swoje wątpliwości wyraził Radny Jan Magoń. Za przyjęciem głosowało 20 Radnych, jeden Radny był nieobecny.

Kolejne trzy punkty obrad dotyczył udzielenia pomocy finansowej Województwu Podkarpackiemu w celu dofinansowania kolei aglomeracyjnej. W roku 2021 ma być to 120 tys., a w latach 2022-2025 kwota 475 600 zł. Odpowiednia komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały, a Radni Monika Roman oraz Paweł Skoczowski podkreślili istotną rolę kolei w organizacji transportu publicznego. Komisja Rozwoju Gospodarczego i Finansów pozytywnie opiniowała projekty dotyczące dofinansowań. Zostały one przegłosowane. Następująca po nich uchwała dotyczyła uregulowania formalnego zobowiązań finansowych (jak zmiana budżetu), ona również została przegłosowana.

W punkcie ósmym nastąpiło podjęcie uchwały w sprawie zmiany budżetu powiatu na rok 2021  m.in. ze względu na dofinansowania na budowę dróg od Gminy Łańcut oraz cofnięcie dotacji na dzieci przebywające w domu dziecka, przegłosowaną wcześniej dotację na kolej. Wyznaczona do tego komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały. Radni przegłosowali ją jednogłośnie.

W wyniku podjęcia powyższej uchwały w punkcie dziewiątym podjęto uchwałę o zmianie Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Łańcuckiego. Została pozytywnie zaopiniowana przez komisję finansową oraz uchwalona głosami wszystkich obecnych Radnych.

Następnie miała miejsce Informacja Starosty Łańcuckiego odnośnie prac Zarządu Powiatu Łańcuckiego w okresie międzysesyjnym oraz sprawozdanie z realizacji uchwał Rady Powiatu z poprzedniej sesji. Starosta przedstawiając ostatnie działania zarządu wspomniał m.in. o: decyzji o sprzedaży działek w Wysokiej, wizycie podkomisji sejmowej ds. wykorzystania środków unijnych, promocji publikacji nt. Kosiny.

W punkcie obejmującym wnioski, oświadczenia i zapytania radnych każdy z obecnych Radnych mógł zabrać głos. Jako pierwszy zrobił to Michał Mac- pytając o wyniki rekrutacji do szkół powiatowych, Młodzieżową Radę Powiatu oraz wyniki rozmów w sprawie pozyskania kontraktu od NFZ na urologię w Centrum Medycznym w Łańcucie. W odpowiedzi Starosta podkreślił zaangażowanie Wicestarosty w obszarze edukacji oraz wskazał na termin organizacji Młodzieżowej Rady Powiatu na okres powakacyjny. W sprawie Centrum Medycznego Starosta nie zdołał udzielić dokładnej odpowiedzi ze względu na trwanie działań mających na celu pozyskanie środków.
Kolejno głos zabrał Radny Jan Magoń w celu zwrócenia uwagi na konieczność usprawnienia pracy Centrum Medycznego w Łańcucie.
Następnie w odpowiedzi na pytania Radnego Michała Maca głos zabrała Wicestarosta Barbara Pilawa- Kraus wskazując na tendencje dotyczące preferencji młodzieży przy wyborze szkoły ponadpodstawowej. Została również udzielona informacja o nieutworzeniu liceum sportowego. Podjęto decyzję o stworzeniu oddziału sportowego w II Liceum Ogólnokształcącym, gdzie znajdą się miejsca dla 14-16 uczniów deklarujących chęć uczęszczania do Liceum Sportowego.

Kolejno głosami 19 Radnych przyjęto protokół z poprzedniej sesji.

W przedostatnim punkcie poruszono sprawy różne. Janusz Bester wykorzystując możliwość zabrania głosu złożył podziękowania całej Radzie Powiatu za pomoc w wydaniu publikacji dotyczącej wsi Kosina. Również Przewodniczący Rady dołączy się do owych podziękowań.
Następnie głos zabrała Monika Roman podkreśliła swoje zadowolenie z kontaktu z firmą realizującą przebudowę DK94, w związku z licznymi udogodnieniami dla pieszych. Zwróciła się również do Starosty z prośbą o opis inwestycji modernizacji przejazdu kolejowego na ul. Podzwierzyniec do Wojewódzkiego Zarządu Dróg. Zostało również wystosowane pytanie o termin zakończenia pracy przy budowie chodnika przy ul. Traugutta.
Starosta odniósł się do zadanych pytań odpowiadając, iż realizowana modernizacja będzie tunelem.
Radny Jan Panek zgłosił swoje zaniepokojenie słabym stanem chodników powiatowych na terenie Gminy Rakszawa. Starosta odpowiadając odniósł się do opinii Radcy Prawnego wskazującej na konieczność utrzymania porządku przy tego typu chodnikach przez właścicieli nieruchomości przylegających.

W punkcie czternastym nastąpiło zakończenie obrad sesji.

Tekst: Julia Kułak

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Planowane wyłączenie prądu

Rejon Energetyczny Leżajsk informuje o planowanych wyłączeniach energii elektrycznej!

Czytaj więcej

Rajd Pojazdów Zabytkowych

Rajd odbędzie się w dniach 25-31 lipca br. Na trasie wśród innych miast znalazł się Łańcut.

Czytaj więcej

„Muzyczny Festiwal we wspomnieniach łańcucian” – zapowiedź

W tym roku Muzyczny Festiwal w Łańcucie obchodził swoje sześćdziesięciolecie. Z tej okazji Telewizja Łańcut przygotowała krótki film dokumentalny poświęcony głównie historii Muzycznego Festiwalu.

Czytaj więcej