Sprawy społeczne

Redaktor:

|

Data publikacji: 2021-03-15, 13:56


W tym roku Narodowy Spis Powszechny w Polsce rozpocznie się 1 kwietnia. Zebrane w jego ramach dane będą przez najbliższe 10 lat podstawą wiedzy statystycznej o Polsce. Od danych ze spisu zależą m.in. kwoty dotacji dla gmin, czy środki na ochronę zdrowia w poszczególnych regionach. Ale nie tylko. Informacje ze spisów analizują także inwestorzy, samorządy i instytucje unijne.

W tym roku, inaczej niż 10 lat temu, podstawową formą wypełnienia formularzy będzie samospis internetowy. Formularz uruchomiony zostanie 1 kwietnia na stronie www.spis.gov.pl, a jego wypełnienie będzie obowiązkowe.

Obowiązkiem spisowym objęte są:

osoby fizyczne stale zamieszkałe i czasowo przebywające w mieszkaniach, budynkach i innych zamieszkanych pomieszczeniach niebędących mieszkaniami na terenie Polski, osoby fizyczne niemające miejsca zamieszkania;

mieszkania, budynki, obiekty zbiorowego zakwaterowania i inne zamieszkane pomieszczenia niebędące mieszkaniami.

Dane od osób fizycznych objętych spisem powszechnym są zbierane metodą samospisu internetowego. Każdy mieszkaniec Polski jest zobowiązany samodzielnie przeprowadzić samospis, polegający na weryfikacji, aktualizacji i uzupełnieniu danych o respondencie, zamieszczonych w formularzu spisowym, dostępnym na stronie Głównego Urzędu Statystycznego.

W szczególnie uzasadnionych przypadkach kiedy osoba objęta spisem powszechnym nie może dopełnić obowiązku samospisu przez Internet, dane są zbierane metodami:

wywiadu telefonicznego przeprowadzanego przez rachmistrza spisowego, który wprowadza dane uzyskane od respondenta do formularza spisowego;

wywiadu bezpośredniego, przeprowadzanego przez rachmistrza spisowego przy pomocy urządzenia mobilnego wyposażonego w oprogramowanie dedykowane do przeprowadzenia spisu.

Obydwie metody polegają na weryfikacji, aktualizacji i uzupełnieniu danych dotyczących osoby spisywanej w formularzu spisowym.

Udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021 jest obowiązkowy. Odmowa udziału w spisie powszechnym wiąże się z możliwością nałożenia kary grzywny, co jest ujęte w art. 57 ustawy o statystyce publicznej.

Narodowy Spis Powszechny Ludności i Mieszkań w 2021 r. będzie realizowany następującymi metodami:

obowiązkowo: metodą samospisu internetowego (CAWI);

uzupełniająco: metodą wywiadu telefonicznego (CATI), metodą wywiadu bezpośredniego (CAPI).

Po raz pierwszy w historii polskiej statystyki publicznej samospis internetowy będzie obowiązkowy. Oczywiście jeśli ktoś (np. ze względu na zaawansowany wiek, stan zdrowia czy niepełnosprawność) nie będzie się w stanie samospisać, pomogą mu w tym rachmistrze – bezpośrednio i telefonicznie.

Informacje na temat danych jakie będą zbierane w czasie NSP 2021: TUTAJ.

Więcej szczegółowych informacji na ten temat znajduje się na stronie: http://lancut.biuletyn.net/?bip=1&cid=884&bsc=N

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Nieodpłatna pomoc prawna dla mieszkańców Powiatu Łańcuckiego!

Jeśli potrzebujesz porady prawnej, to możesz bezpłatnie skorzystać z takich usług na terenie Łańcuta.

Czytaj więcej

Rusza kolejny etap przebudowy stadionu miejskiego

W ramach zadania zostanie wykonany system oświetlenia płyty głównej boiska, ogrodzenie, dostawa i montaż tablicy wyników, zakup i montaż stojaka na rowery.

Czytaj więcej

#KochamyWas

To akcja, w której chcemy podziękować wszystkim kobietom za to że są, a dzięki nim rzeczywistość wokół nas jest coraz piękniejsza!

Czytaj więcej