Kultura

Redaktor:

|

Data publikacji: 2024-01-09, 12:22


Miasto Łańcut, wraz z jego bogatą historią, stało się bohaterem niezwykłej opowieści. W ostatnim czasie dzieje naszego niemal 700 letniego miasta zostały przedstawione w krótkim filmie – „Animowana Historia Miasta Łańcuta”.

Łańcut jest pełny historii i wspomnień. Teraz możemy je poznać bliżej, dzięki krótkiemu animowanemu filmowi. Pokazuje on wszystkie najważniejsze wydarzenia i postaci związane z historią miasta. Od jego założenia w roku 1349 po czasy współczesne. Film dokładnie przedstawia nam, kto przez lata był właścicielem Łańcuta i jak toczyły się jego losy. Możemy się z niego dowiedzieć wiele ciekawostek na
temat miasta, między innymi jacy wielcy goście przez lata odwiedzali Łańcut.

Historia jest opowiadana przez narratora, który wyjaśnia nam ważne daty, przedstawia postaci kluczowe, które wpłynęły na bieg historii miasta. Film ukazuje również ducha miasta oraz jego mieszkańców. Ekranizacja jest doskonałą okazją, aby wybrać się w wirtualną podróż po Łańcucie i poznać jego niezwykłą historię.

Film powstał w ramach Łańcuckiego Roku Historii z inicjatywy Burmistrza Miasta Łańcuta, a został zrealizowany przez Wydział Sportu, Promocji i Turystyki Urzędu Miasta Łańcuta. Film nie mógłby powstać bez Joanny Kluz, Kierownik Działu Historii Miasta, która odpowiada za scenariusz oraz komentarz merytoryczny i wielką wiedzę na temat historii Łańcuta, którą chcę się z nami dzieli przybliżając nam przeszłość tego miasta. Piękne rysunki, które zostały użyte w animacji stworzyła Barbara Porczyńska, malarka pochodząca z Łańcuta, licznie nagradzana na krajowych jak i międzynarodowych wystawach. Za wspaniałe animacje, które możemy podziwiać w filmie, opowiada Mateusz Cyran.

Premiera filmu odbyła się przy okazji wydarzenia Weekend z historią, który odbywał się 15-16 lipca bieżącego roku. „Animowana Historia Miasta Łańcuta” jest doskonała dla widzów w każdym przedziale wiekowym, a z uwagi na ciekawe animacje i postacie oczaruje również młodszych widzów, którzy mogą poznać historie swojego miasta w sposób ciekawy i interesujący. Animowany film to ciekawa forma przedstawienia przeszłości miasta, to także doskonały sposób na poznanie, zapamiętanie i docenienie
jego długiej i bogatej historii.

Nasze niezwykłe miasto kryje wiele fascynujących historii, z których często nie zdajemy sobie sprawy. Jednak dzięki innowacyjnym formom przekazu, takim jak ten film, możemy teraz odkrywać tajemnice przeszłości w wyjątkowy sposób. To zaledwie kilkanaście minut, a przenosi nas w podróż przez setki lat bogatej historii Miasta Łańcuta.

Zapraszamy do oglądania!

Tekst: Joanna Kluz, Centrum Informacji Turystycznej

Komentarze

Jadwiga pisze:

Bardzo interesujący treściowo film, który piękne rysunki Pani Barbary Porczyńskiej tworzą także ciekawym wizualnie. Mimo że od lat jestem mieszkanką Łańcuta dużo faktów tu przedstawionych jest dla mnie nowymi. Dziękuję Wszystkim Twórcom, a szczególnie Pani Kluz za tak Piękne przybliżenie Historii mojego miasta. Gratulacje!

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Film Łukasza Machowskiego „Dzień i noc” przez cały tydzień wyświetlany w MDK

Miejski Dom Kultury w Łańcucie zaprasza na pokazy kinowe filmu „Dzień i noc” w reżyserii Katarzyny Machałek oraz rodowitego łańcucianina Łukasza Machowskiego.

Czytaj więcej

„Chłopaki” w MDK

Wielokrotnie nagradzany film „Chłopaki” w reż. Łukasza Machowskiego oraz Kasi Machałek będziemy mogli zobaczyć już 12 stycznia o godz. 19:00 w Miejskim Domu Kultury w Łańcucie.

Czytaj więcej

„Łańcuckim szlakiem 10 Pułku Strzelców Konnych”- premiera questu [foto]

We wtorek, 12 grudnia odbyła się uroczysta premiera najnowszego questu zatytułowanego „Łańcuckim Szlakiem 10 Pułku Strzelców Konnych”.

Czytaj więcej