Sprawy społeczne

Redaktor:

|

Data publikacji: 2020-10-12, 08:50


Nadchodzi czas, kiedy zmrok zaczyna zapadać szybciej. Jest to okres, gdzie wówczas wielu pieszych popełnia istotny błąd – zapomina o obowiązku noszenia odblasków.

Przypomnijmy, że zmiana czasu na zimowy przypada już w nocy z 24 na 25 października. To oznacza, że ciemno zacznie robić się już popołudniami. O godzinie 16, kiedy większość z nas wraca z pracy a dzieci ze szkół, praktycznie będzie ciemno.

Elementy odblaskowe powinny być umieszczone w takim miejscu, by znalazły się w polu działania świateł samochodowych i były zauważalne dla kierujących nadjeżdżających z obu kierunków (z tylu i z przodu). Światła pojazdu, który zbliża się do pieszego, najpierw oświetlają dół sylwetki pieszego, zatem odblaski dobrze jest zakładać jak najniżej – wyjaśnia policja.
odblaski
fot. arch. TV Łańcut, na zdj. pieszy z widocznymi odblaskami idący poboczem po zmroku

Odblask najlepiej założyć na przedramieniu w formie opaski. Warto zaopatrzyć się w kilka elementów odblaskowych, na przykład w formie breloczków przywieszanych do plecaków i torebek – dodaje.

Dobrym rozwiązaniem dla dzieci wracających ze szkół mogą być odblaskowe kamizelki, które są najbardziej widoczne dla kierowców.

Odblaski są obowiązkowe po zmroku poza terenem zabudowanym, jednak zaleca się noszenie ich także w miastach. Wyposażeni w nie jesteśmy bardziej widoczni dla kierowców na przykład wtedy, gdy zbliżamy się do przejść dla pieszych.

Za brak odblasków grozi do 500 złotych mandatu. Jednak nie pieniądze są tu najważniejsze. Odblaski mogą uratować życie. Kierowca pieszego z odblaskami widzi z odległości 150 metrów, bez odblasków ta odległość skraca się drastycznie do 20-30 metrów, a wtedy na reakcję kierowcy może być już za późno – informuje policja.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

OFICJALNIE Centrum Medyczne w Łańcucie szpitalem koordynującym

Potwierdziły się nasze nieoficjalne informacje z wtorku. Centrum Medyczne w Łańcucie zostaje przekształcone w szpital koordynujący na obszarze całego województwa podkarpackiego.

Czytaj więcej

Pogrzeb dzieci utraconych

W dniu 15 października 2020 r. o godz. 13:00 w Kaplicy Cmentarnej w Łańcucie odbędzie się uroczysta Msza Święta w intencji dzieci zmarłych przed urodzeniem i ich rodziców.

Czytaj więcej

WAŻNE! Centrum Medyczne w Łańcucie szpitalem koordynacyjnym

Z dzisiejszej telekonferencji między Narodowym Funduszem Zdrowia a Centrum Medycznym w Łańcucie wynika, że łańcucka placówka zostanie w najbliższym czasie ogłoszona szpitalem koordynacyjnym.

Czytaj więcej