Sprawy społeczne

Redaktor:

|

Data publikacji: 2020-12-02, 09:49


Wielkimi krokami zbliżają się święta Bożego Narodzenia, a to oznacza, że w wielu domach mieszkańcy zadają sobie pytanie: choinka żywa czy sztuczna? Choinka żywa to zapach i nastrój świąt, choinka sztuczna to pomysłowa dekoracja świąteczna do małych mieszkań.

Zarówno choinka żywa jak i sztuczna mają swoje plusy i minusy. Przed podjęciem decyzji o tym, jaką choinkę wybrać, należy zastanowić się nad tym, co dokładnie chcemy osiągnąć.

Choinka żywa

To przede wszystkim piękny zapach w domu, który wprowadza w wyjątkowy klimat. Wśród żywych choinek do wyboru mamy np. jodłę, świerk pospolity lub kłujący, czy sosnę pospolitą. Jaka jest między nimi różnica, o której warto wiedzieć?

Sosna kaukaska ma regularnie ułożone, sztywne gałęzie, igły nie opadają, jednak po pewnym czasie usychają. Sosna to jedno z droższych drzewek.

Świerk pospolity ma igły o długości 2-3 cm, wadą tego drzewka jest to, że bardzo szybko je gubi. Świerk pospolity jest dość tani.

Świerk kłujący jest droższy od pospolitego i wolniej gubi igły. Stożkowy kształt, sztywne gałęzie i bardzo kłujące igły.

źródło: pixabay.com, świąteczna choinka

Choinkę żywą najczęściej kupują Ci, którzy na co dzień wybierają ekologiczny tryb życia, a sprzątanie igieł i gałęzi z podłogi jest im niestraszne. Choinka żywa sprawdzi się także w domach z ogrodem, gdzie później będzie mogła trafić jako nowe drzewko lub w kawałkach, na kompost.

Pamiętajmy, że żywa choinka potrzebuje pielęgnacji. Podczas zakupu zwróć uwagę na to czy wybrana przez Ciebie choinka ma zielone igły i gęste. Zapewnij jej odpowiednią temperaturę otoczenia. W pokoju, w którym będzie ostatecznie stała, temperatura nie powinna przekraczać 20 st. C. Choinka nie powinna stać w bliskiej odległości od kominka, pieca czy kaloryfera, to działa na szybsze usychanie liści i opadanie igliwia.

Choinkę należy regularnie podlewać wodą o temperaturze pokojowej. Ziemia w doniczce zawsze powinna być wilgotna. Cięte powinny mieć pień zawsze zamoczony w wodzie. To również jest bardzo ważne.

Ciężar i ilość zawieszanych ozdób dobieramy odpowiednio do wielkości i grubości gałązek. Wykorzystanie żarówek LED jest dobrym rozwiązaniem, ponieważ nie wytwarzają ciepła.

Choinka sztuczna

Wielu z nas decyduje się na sztuczne drzewko. Ono również ma swoje zalety i wady. Zaletą jest to, że nie gubi igieł, możemy postawić ją w dowolnym miejscu, np. przy kominku. Sztuczną choinkę kupujemy zazwyczaj na kilka sezonów, a co za tym idzie oszczędność czasu i pieniędzy. Choinki sztuczne możemy kupić także w różnych kolorach. Popularnością cieszą się drzewka na pniu lub ze sztucznym śniegiem. Jedną z wad może być brak zapachu.

A Ty na jakie drzewko zdecydujesz się w tym roku?

Tekst: S. Markowicz-Hołub

źródło: pixabay.com, świąteczna choinka

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Dziś XXI Sesja Rady Powiatu Łańcuckiego

30 listopada 2020 r. o godz. 15:00 w Starostwie Powiatowym w Łańcucie, ul. Mickiewicza 2, odbędzie się XXI Sesja Rady Powiatu Łańcuckiego z zastosowaniem zdalnego trybu obradowania.

Czytaj więcej

Pierwszy śnieg w Łańcucie

W Polsce spadł pierwszy śnieg. Kilkucentymetrowa warstwa śniegu przykryła także Łańcut. Zobaczcie, jak prezentuje się miasto w zimowym klimacie.

Czytaj więcej

W Łańcucie pojawiły się czerwone serca na nakrętki

Czerwone pojemniki w kształcie serca przeznaczone do zbierania plastikowych nakrętek stanęły także w Łańcucie. Pomysł ten zainicjował Burmistrz Rafał Kumek, a sfinansował Prolan Deweloper.

Czytaj więcej