Kultura

Redaktor:

|

Data publikacji: 2021-09-16, 11:17


W piątek 17 września Muzeum – Zamek w Łańcucie zaprasza na Dzień Otwarty Funduszy Europejskich. Tegoroczne hasło wydarzenia brzmi: „Łańcut – odkryj dzieje niezwykłego miasta”.

Z tej okazji po raz pierwszy w tym roku łańcuckie Muzeum jednorazowo udostępni turystom zbiory Działu Historii Miasta i Regionu, w tym ekspozycję 10 Pułku Strzelców Konnych, znajdujące się w d. Kasynie Urzędniczym (wejście od ul. Zamkowej).

Dział Historii Miasta i Regionu to okazja do tego, aby poznać bliżej dzieje Łańcuta. Wśród wojskowych eksponatów zgromadzonych na wystawie, zwiedzający będą mogli obejrzeć m.in.: skórzaną kurtkę oraz niemiecki hełm z 1916 r., używany przez żołnierzy 10 Brygady Maczka, naturalnej wielkości figurę konia wraz z podręcznym wyposażeniem ułana oraz oryginalną lancę polskiego kawalerzysty.

Natomiast w części poświęconej dziejom miasta i regionu znajduje się np. gabinet Stanisława Gepnera – oficera i dyrektora Muzeum – Zamku w Łańcucie, a także współtwórcy Muzeum Wojska w Warszawie (obecnie Muzeum Wojska Polskiego). Turyści poznają także wystrój wnętrza pokoju najbogatszego mieszkańca Łańcuta oraz wygląd i wyposażenie łańcuckiego zakładu fryzjerskiego z I poł. ubiegłego wieku.

Piątkowe zwiedzanie ekspozycji będzie możliwe od godz. 12:00 do 14:00 (ostatnie wejście o 13:30). Wydarzenie będzie odbywać się w reżimie sanitarnym. Na ekspozycji jednorazowo może przebywać 20 osób. Bilet w cenie 0,50 zł będzie można kupić bezpośrednio w d. Kasynie Urzędniczym.

Rewitalizacja zabytkowych budynków dawnego Kasyna Urzędniczego zakończyła się w 2010 r. Realizacja prac była możliwa dzięki wsparciu udzielonemu przez Islandię, Liechtenstein oraz Norwegię, poprzez dofinansowanie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Inf. MZ Łańcut

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Kolejna odsłona historycznych wykładów

Już w najbliższy piątek (17 września) zapraszamy na kolejny wykład z cyklu „Z Dziejów Dawnego Łańcuta”.

Czytaj więcej

10. jubileuszowa edycja Narodowego Czytania także w Łańcucie

4 września odbyła się 10. jubileuszowa edycja Narodowego Czytania. Tegoroczna lektura to dramat „Moralność Pani Dulskiej”, autorstwa Gabrieli Zapolskiej. Uroczystość wspólnego czytania miała miejsce przy nowo wyremontowanym budynku filii Miejskiej Biblioteki Publicznej w Łańcucie.

Czytaj więcej

Pożegnanie wakacji 2021!

Dwa miesiące odpoczynku i zabawy dobiegły końca. To dzisiaj uczniowie wracają do szkół i kończą się ich wakacje.

Czytaj więcej