Kultura

Redaktor:

|

Data publikacji: 2022-01-27, 11:15


27 stycznia to Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 r., w 60. rocznicę wyzwolenia więźniów niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau.

W Auschwitz byli więzieni i mordowani obywatele niemal wszystkich krajów Europy okupowanych przez Niemców, w zdecydowanej większości Żydzi. Zginęli oni w największej z hitlerowskich fabryk śmierci.

Zagłada ludności żydowskiej była zaplanowanym i konsekwentnie przeprowadzanym przez III Rzeszę Niemiecką procesem masowego wymordowania Żydów na wszystkich opanowanych terenach Europy, choć zdecydowana większość ofiar pochodziła z okupowanej Polski i Europy Wschodniej. Równolegle do niej przeprowadzona została akcja ludobójstwa ludności romskiej (Porajmos) – czytamy na stronie Instytutu Pamięci Narodowej. – W pierwszej kolejności przygotowywano zagładę Żydów z Generalnego Gubernatorstwa – zaplanowano ją szczegółowo i nazwano Akcją Reinhardt (Einsatz Reinhardt). W Bełżcu, Sobiborze i Treblince zamordowano (głównie w komorach gazowych) co najmniej milion Żydów.

Mimo, że wiele ofiar Zagłady nie ma nawet własnych grobów, pamięć o nich trwa przekazywana przez ludzi, miejsca upamiętnienia i instytucje. Została ona zapisana także w przedmiotach umieszczonych w Muzeach, które przypominają o tragicznych losach swoich właścicieli. Opowiadają one historie polskich Żydów z okresu Zagłady. Mówią o życiu w getcie, ukrywaniu się, obozach koncentracyjnych, uratowanych żydowskich dzieciach, zesłaniach czy o poczuciu pustki i osamotnienia tych, którzy ocaleli.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Premiera „Nowej Lutni” oraz wernisaż wystawy poplenerowej

Miniona środa w Łańcucie obfitowała w wydarzenia kulturalne. W Miejskim Domu Kultury miała miejsce, już po raz drugi, premiera spektaklu wystawionego przez Teatr „Nowa Lutnia”. Jego założycielką i reżyserką jest Elżbieta Winiarska. To wyjątkowe przedstawienie poprzedził wernisaż wystawy prac artystów – uczestników czterech plenerów „Łańcut 2020/21” i „Niedzica 2020/21”. Zapraszamy na relację z wydarzeń kulturalnych.

Czytaj więcej

Wydarzenia kulturalne w MDK w Łańcucie!

Już dzisiaj (5.01.2022) miłośnicy sztuki będą mogli wziąć udział w 2 wydarzeniach organizowanych przez Miejski Dom Kultury w Łańcucie.

Czytaj więcej

Sztabowe puszki stacjonarne działają już w Łańcucie

Sztab WOŚP przy Miejskim Domu Kultury informuje, że sztabowe puszki stacjonarne działają już w Łańcucie. Jeżeli ktoś z Państwa miałby ochotę wesprzeć Fundację WOŚP już dziś to serdecznie zapraszamy. Lista miejsc gdzie znajdują się puszki dostępna na afiszu.

Czytaj więcej