Kultura

Redaktor:

|

Data publikacji: 2020-12-16, 09:25


„ Kompletna, dająca całościowy ogląd, niezwykle napisana”- takimi słowami czytelnicy opisują dzieło pt. „Obwód Łańcut SZP-ZWZ-AK w latach 1939-1945” autorstwa Andrzeja Borcza.

Dr. Andrzej Borcz jest historykiem z Dębicy, uczył się w łańcuckim Liceum Nr 1. Na co dzień bada historię i dzieje Podkarpacia. Szczególną uwagę poświęca opracowaniom wydarzeń z terenów dzisiejszego Przemyśla, Sanoka, a także Łańcuta. Jego najnowsza publikacja dotyczy omówienia działań konspiracyjnych, sabotażowych, propagandowych, ale również życia codziennego na terenie powiatu łańcuckiego. Monografia od czasu wydania zbiera same pozytywne opinie recenzentów, którzy wskazują na jej szczegółowość, jak i język przystępny dla czytelnika czy szerokie odniesienia autora do faktów zarejestrowanych za pomocą fotografii, map, szkiców.

Autor sam tak opisuje swoją książkę:

„Opracowanie monograficzne powstało w wyniku badań unikalnych relacji i wspomnień uczestników podziemia wojskowego w regionie łańcuckim i leżajskim podczas II wojny światowej. W badaniach uwzględniono również zachowane dokumenty konspiracyjne. (…) Książka przedstawia przygotowania podziemia wojskowego do powstania powszechnego oraz omawia kluczowe akcje zaopatrzeniowe, sabotażowe, dywersyjne oraz działania partyzanckie. W opracowaniu wyeksponowano aspekty przyjmowania alianckich zrzutów lotniczych oraz udział w akcji „Burza”, omówiono również taktykę stosowaną przez podziemie wojskowe.”

okładka publikacji, źródło: Andrzej Borcz

W książce możemy przeczytać m.in.:

„Plan bojowy skierowany na ognisko walki „Żołynia” z tego czasu miał obejmować również dodatkowe scalone oddziały (plutony bojowe) BCh i NOW. Przygotowania do powstania były prowadzone intensywnie. W każdym ognisku walki wyznaczono do opanowania konkretne obiekty. Działania wywiadowcze były ukierunkowane na rozpoznanie sił nieprzyjaciela, jego zdolności bojowych, ubezpieczeń i wart, lokalizacji broni. Przygotowywano sposoby realizacji zadań, miejsca zbiórek drużyn i plutonów, miejsca wyczekiwania i podstawy wyjściowe, kwestie łączności, zadania po opanowaniu obiektów i metody obrony. (…) Do powstania powszechnego ostatecznie nie doszło, ponieważ nie zaistniały sprzyjające okoliczności, chociaż w Obwodzie Łańcut AK do samego końca okupacji niemieckiej trwały odpowiednie przygotowania. Jakkolwiek Wehrmacht ponosił porażki na wschodzie i linia frontu przybliżała się do bazy powstańczej, nadal nie można było mówić o załamaniu się armii niemieckiej i osłabieniu administracji okupacyjnej na ziemiach polskich. Realizację koncepcji powstania powszechnego brano pod uwagę jeszcze 18 lipca 1944 r., kiedy to dowódca AK gen. Tadeusz Bór-Komorowski ps. „Lawina” zarządził stan czujności do powstania przewidzianego od 25 lipca wskutek możliwego załamania się Niemiec.”

Publikacja bierze udział w ogólnopolskim plebiscycie na „Najlepszą historyczna książkę roku”, w którym oprócz oceny jury i recenzentów istotny wpływ ma głosowanie internautów. Cały konkurs przebiega dwuetapowo, co przedstawiono w planie. Aby oddać głos na monografię autorstwa Pana Andrzeja Borcza należy kliknąć tutaj. Mieści się ona w kategorii “Okiem badacza”. Wszystkie osoby, które zdecydują się wspomóc autora swoim głosem, maja szansę na wygranie zestawów książkowych przygotowanych przez organizatora.

AKTUALIZACJA

Monografia Pana Andrzeja dostała się do finału! Autor prosi o ponowne wysyłanie na niego głosów tutaj.

Tekst: Julia Kułak

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Lubomirski Festival – Łańcut – Kwartet Śląski – retransmisja

Zapraszamy na retransmisję koncertu z dnia 23.10.2020 r., który odbył się w Sali Balowej Muzeum-Zamku w Łańcucie w ramach Lubomirski Festival. W drugim dniu koncertowym wystąpił polski zespół, Kwartet Śląski.

Czytaj więcej

Lubomirski Festival – Łańcut – koncert w wykonaniu Michała Francuza – retransmisja

Zapraszamy na retransmisję koncertu z dnia 25.10.2020r., który odbył się w Sali Balowej Muzeum-Zamku w Łańcucie w ramach Lubomirski Festival.

Czytaj więcej

Wirtualny spacer po wystawie malarstwa

Zapraszamy na wirtualny spacer po wystawie XVI Pleneru Malarskiego „W Kręgu Pogranicza – Brzóza Królewska 2020”.

Czytaj więcej