Sprawy społeczne

Redaktor:

|

Data publikacji: 2024-01-10, 08:36


W Łańcucie znajdują się 4 czujniki, które na bieżąco przesyłają dane dotyczące aktualnego poziomu obecności pyłów zawieszonych w powietrzu. Sprawdźmy jak prezentuje się dziś powietrze w Łańcucie na smogowej mapie Polski.

Czym jest smog?

Na początek wyjaśnijmy czym jest smog. Jest to zanieczyszczenie powietrza wywołane ludzką działalnością industrialną w połączeniu z niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi – mgłą oraz ciszą atmosferyczną, czyli bezwietrznym dniem. W Polsce w jego skład najczęściej wchodzą benzopireny, tlenki azotu, siarki oraz węgla, a co najgorsze szkodliwe pyły PM10 i PM2,5.

Jak powstaje?

Smog powstaje w wyniku wymieszania się powietrza z wysłanymi do atmosfery, na skutek działalności ludzkiej, wszelakimi zanieczyszczeniami, pyłami i spalinami. Tak powstaje gęsta zawiesina o szarym kolorze. Przy dużym stężeniu można ją zaobserwować nawet gołym okiem. Za powstawanie smogu odpowiada przede wszystkim palenie w domowych piecach nienadającymi się do tego celu produktami. Bardzo duży udział mają również piece węglowe niskiej klasy. Kolejną przyczyną są spaliny samochodów, fabryki, itd.

Jakie ma skutki?

Być może na co dzień wpływ smogu jest niezauważalny, ale skutki wdychania są bardzo groźne. Zwiększa on ryzyko zachorowania na raka płuc i inne choroby układu oddechowego, większa ryzyko patologii ciąży, a także przyczynia się do powstawania chorób układu nerwowego i krwionośnego.

W Łańcucie znajdują się 4 czujniki, które na bieżąco przesyłają dane dotyczące aktualnego poziomu obecności pyłów zawieszonych w powietrzu. Dzieli się je według rozmiaru:

  • PM10 to zanieczyszczenia powietrza o średnicy 10 mikrometrów (jedna tysięczna milimetra) lub mniej,
  • PM2.5 to zanieczyszczenia powietrza o średnicy 2,5 mikrometra (jedna tysięczna milimetra) lub mniej,
  • PM1 to zanieczyszczenia powietrza o średnicy 1 mikrometr (jedna tysięczna milimetra) lub mniej.

To właśnie PM2.5 uważa się za najgroźniejszy dla zdrowia człowieka. Jest on bardzo drobny, dlatego łatwo transferuje się do ludzkiego krwiobiegu, gdzie może wpływać na choroby układu oddechowego i krwionośnego.

Gdzie sprawdzić?

Gdzie znajdziemy informacje o zanieczyszczeniu oraz o tym jakie okolice są monitorowane? Poniżej prezentujemy dostępne na mapie na terenie naszego miasta czujniki jakości powietrza:

źródło: airly.org

Jak widzimy w dniu dzisiejszym jakość powietrza w naszym mieście nie jest zadowalająca – jest wręcz bardzo zła. W momencie złego stanu powietrza, przebywanie na zewnątrz odradzane jest wszystkim mieszkańcom, nie tylko osobom z grupy ryzyka. 

Komentarze

Lideczka pisze:

160 IJP mam w pogodzie na telefonie ????????????????

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Ostrzeżenie przed silnym mrozem!

Biuro Prognoz Meteorologicznych IMGW – PIB w Krakowie wydało ostrzeżenie przed zjawiskiem jakie może wystąpić na terenie powiatu łańcuckiego: silny mróz.

Czytaj więcej

Sprawozdanie z LXVIII Sesji Rady Miasta Łańcuta VIII Kadencji

28 grudnia odbyło się posiedzenie Rady Miasta Łańcuta. Tego dnia w Sesji uczestniczyło 13 Radnych. Zapraszamy do zapoznania się ze sprawozdaniem z posiedzenia.

Czytaj więcej

Uwaga! Przerwa w dostawie wody!

Łańcucki Zakład Komunalny informuje o przerwie w dostawie wody! Sprawdź czy Ciebie dotyczy komunikat!

Czytaj więcej