Kultura

Redaktor:

|

Data publikacji: 2023-09-18, 11:17


Swoje 30-lecie obchodził łańcucki zespół taneczny Gracja. Koncert jubileuszowy odbył się w ubiegłą sobotę, w hali Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Trochę historii…

Gracja powstała w czerwcu 1990 roku przy Ognisku Pracy Pozaszkolnej w Łańcucie. Założycielką 12-osobowej grupy dzieci była Pani Bogusława Bieniasz. Zespół od samego początku zaczął odnosić sukcesy taneczne biorąc udział w licznych przeglądach rejonowych i wojewódzkich.

Gracja przez kolejne lata działalności postawiła na ogromny rozwój. Skutkowało to kolejnymi sukcesami, nagrodami, a także wyjazdami za granicę.

Zamiłowanie do tańca oraz kultywowanie wieloletniej pracy i pasji tanecznej, przekazywane z pokolenia na pokolenie zaowocowało tym, że w grupach dziecięcych tańczą również dzieci pierwszych członków zespołu. Obecnie Grację tworzą 4 grupy taneczne: dwie dziecięce, młodzieżowa i studencka. Grupa Seniorów powstała z inicjatywy członków pierwszego składu zespołu, którzy spotkawszy się ponownie po 24 latach od chwili powstania, reaktywowali działalność – tłumaczą członkowie zespołu.

Sukcesy zespołu…

Zespół wykorzystuje i łączy w swej pracy artystycznej różne techniki i style tańca. Od początku swojej działalności, zdobywa wysokie noty w konkursach, mistrzostwach i festiwalach tanecznych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym. Tancerze Gracji to wielokrotni Mistrzowie Polski, zakwalifikowani jako reprezentacja Kraju do Mistrzostw Europy i Świata.

Jedno z najważniejszych i odpowiedzialnych wydarzeń Gracji to udział w Światowych Igrzyskach Olimpijskich THE WORLD GAMES 2017 we Wrocławiu. Gracja to również rozwój w kierunku tańca klasycznego, a także baletu.

30 lat minęło…

Okazją do podsumowania całego dorobku tanecznego zespołu był sobotni Koncert Jubileuszowy. Publiczność, która wypełniła w tym dniu trybuny do ostatniego miejsca, mogła podziwiać przepiękne choreografie, a tym samym ogromną pracę wkładaną w każdy występ, zaangażowanie trenerów i tancerzy, przepiękne kostiumy, a przede wszystkim wielką pasję i miłość do tańca. Były życzenia i łzy wzruszenia.

Zastanawiałam się wielokrotnie, czy w naszym przypadku zwyciężyła tak silna miłość do tańca? Szukałam na to odpowiedzi. A może Wy szukałyście swojego miejsca w życiu, pragnęłyście rozwijać swoje zainteresowania, efektywnie spędzać wolny czas, a może któraś z Was potrzebowała po prostu akceptacji, zrozumienia lub odrobinę miłości? Musicie sobie na to pytanie odpowiedzieć indywidualnie. Ja wiem, że szukałam tego co dał mi taniec w szerokim tego słowa znaczeniu. Z radością biegłam na zajęcia i poprzez Was spełniałam swoje marzenia. I tak mijały lata, a u nas zmieniały się tylko choreografie, kostiumy i nazwiska dzieci w dzienniku. Widząc Wasze szczere łzy szczęścia z wygranych, upewniałam się tylko, że było warto –  mówiła podczas gali założycielka i trenerka zespołu Bogusława Bieniasz.

Tego wieczoru gościnnie wystąpiła wokalistka Ewa Novel oraz para tancerzy Katarzyna Sobuś i Kamil Szymczak.

Tekst i fot. Sylwia Markowicz-Hołub

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Narodowe Czytanie w Łańcucie [foto]

Minęła kolejna wyjątkowa edycja ogólnopolskiej akcji pn. Narodowe Czytanie, która odbyła się w sobotę, 9 września 2023 roku, w Parku Angielskim, przy Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Czytaj więcej

9 września kolejna edycja Narodowego Czytania

Miasto Łańcut, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Miejski Dom Kultury w Łańcucie zapraszają do lektury Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej podczas Narodowego Czytania 2023. Wspólne czytanie dzieła z kanonu polskiej literatury odbędzie się w sobotę, 9 września.

Czytaj więcej

Jarmark Podzwierzyniecki już za nami [wideo, foto]

Za nami szósty Jarmark Podzwierzyniecki. Pogoda szczęśliwie dopisała, a w bogatym programie imprezy każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Zobaczmy jak bawili się mieszkańcy Łańcuta i nie tylko, na tegorocznym jarmarku rodzinnym.

Czytaj więcej