Kultura

Redaktor:

|

Data publikacji: 2023-09-13, 08:58


Minęła kolejna wyjątkowa edycja ogólnopolskiej akcji pn. Narodowe Czytanie, która odbyła się w sobotę, 9 września 2023 roku, w Parku Angielskim, przy Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Narodowe Czytanie. Tę ogólnopolską akcję patronatem objął Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej Andrzej Duda. Natomiast organizatorami w naszym mieście byli: Rafał Kumek Burmistrz Miasta Łańcuta, Miejska Biblioteka Publiczna w Łańcucie oraz Miejski Dom Kultury w Łańcucie.

W tym roku, w całej Polsce czytaliśmy „Nad Niemnem”. To najbardziej znana powieść Elizy Orzeszkowej. Powstawała w latach 1886–1887, a w formie książki ukazała się w 1888 roku. Ze względu na barwne opisy, wyrazistych bohaterów i odwołania historyczne dzieło porównywano do Mickiewiczowskiego „Pana Tadeusza”.

Kolejna edycja Narodowego Czytania zgromadziła wielu gości. Wśród lektorów znaleźli się reprezentanci i przedstawiciele Urzędu Miasta, pracownicy różnych jednostek i instytucji miejskich, grup teatralnych, stowarzyszeń, młodzież łańcuckich szkół i wielu innych. Oprócz wspólnego czytania, organizatorzy przygotowali dodatkowe atrakcje:

Scenkę teatralną na podstawie powieści zaprezentowali aktorzy Teatru „Nowa Lutnia” działającego przy Miejskim Domu Kultury w Łańcucie, którego kierownikiem jest Elżbieta Winiarska. Wszyscy chętni mieli również możliwość wykonania własnego mini-zielnika na wzór Zielnika Elizy Orzeszkowej. Ponadto podczas wspólnego czytania i po jego zakończeniu uczestnicy i widzowie mogli wziąć udział w wymianie książkowej, zakupić egzemplarz książki „Nad Niemnem” i otrzymać pamiątkową pieczęć Narodowego Czytania 2023. Była również możliwość wpisać się do pamiątkowej kroniki i skorzystać z oferty stoiska zaprzyjaźnionej Fundacji „Człowiek Taki jak Ty” – poinformowali organizatorzy łańcuckiego Narodowego Czytania.
  • Tekst: Sylwia Markowicz-Hołub
  • Fot. Agnieszka Guściora, MBP Łańcut

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

9 września kolejna edycja Narodowego Czytania

Miasto Łańcut, Miejska Biblioteka Publiczna oraz Miejski Dom Kultury w Łańcucie zapraszają do lektury Nad Niemnem Elizy Orzeszkowej podczas Narodowego Czytania 2023. Wspólne czytanie dzieła z kanonu polskiej literatury odbędzie się w sobotę, 9 września.

Czytaj więcej

Jarmark Podzwierzyniecki już za nami [wideo, foto]

Za nami szósty Jarmark Podzwierzyniecki. Pogoda szczęśliwie dopisała, a w bogatym programie imprezy każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Zobaczmy jak bawili się mieszkańcy Łańcuta i nie tylko, na tegorocznym jarmarku rodzinnym.

Czytaj więcej

Koncert „Najpiękniejsze melodie świata” w MDK [wideo]

Koncert, który odbył się 22 czerwca zorganizowano z okazji zakończenia roku akademickiego ŁUTW. Przed publicznością wystąpiło trzech znakomitych tenorów – Aleksander Kruczek, Sławomir Naborczyk i Mirosław Niewiadomski, a przy fortepianie towarzyszył im Tomasz Kaszuba.

Czytaj więcej