Sprawy społeczne

Redaktor:

|

Data publikacji: 2023-11-27, 09:37


Po raz pierwszy w Łańcucie. Już 30 listopada 2023 r. rozpocznie się V edycja konferencji edukacyjnej dla podkarpackich dyrektorów szkół i nauczycieli. Tematem przewodnim tegorocznych „Innowacji w edukacji” będzie zastosowanie sztucznej inteligencji i nowoczesnych technologii w edukacji. Wydarzeniu będą towarzyszyć lekcje pokazowe dla uczniów ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Rejestracja trwa, a udział w kongresie jest bezpłatny.

Podczas konferencji „Innowacje w edukacji” Łańcut po raz pierwszy stanie się miejscem spotkań
specjalistów od systemu edukacji, przedstawicieli władz centralnych i lokalnych, dyrektorów szkół, nauczycieli oraz firm z branży edtech. Wydarzenie w kompleksowy sposób odpowie na potrzeby przedstawicieli kadry pedagogicznej oraz jednostek samorządowych odpowiedzialnych za edukację w podkarpackich szkołach i przedszkolach, a także uczniów.

W pierwszym dniu konferencji odbędą się lekcje pokazowe dla uczniów, międzyszkolny turniej szachowy oraz dodatkowe atrakcje dla dzieci i młodzieży. Z kolei w drugim dniu uczestnicy dowiedzą się m.in.:

 • jak sfinansować wdrożenie nowych technologii w szkołach,
 • jak w praktyce skutecznie wprowadzać do szkoły innowacje technologiczne,
 • co zrobić, żeby nauczyciele i uczniowie faktycznie korzystali z nowoczesnych technologii,
 • które narzędzia edukacyjne warto wdrożyć (przegląd polskich innowacji dla szkół).

Nauczyciele uczestniczący w konferencji „Innowacje w edukacji” uzyskają zaświadczenia potwierdzające udział w formie doskonalenia zawodowego.

Niespodzianki dla uczniów: wyścigi robotów, tworzenie miejskich konstrukcji i symulacja lotu F35

To nie jedyne atrakcje, które będą czekały na uczniów podkarpackich szkół 30 listopada 2023. W
pierwszym dniu konferencji „Innowacje w edukacji” wszystkie dzieci i młodzież przeniosą się do
prawdziwej szkoły przyszłości, w której nauka łączy się z pasją i emocjonującymi metodami poszerzania wiedzy. Budynek Szkoły Podstawowej nr 2 w Łańcucie i Aula Miejskiego Ośrodka Kultury zamienią się w inspirującą przestrzeń, w której dzieci i młodzież odkryją pasjonujący świat nowych technologii.

Gwoździem programu będą lekcje pokazowe. Poprowadzą je wykwalifikowani pedagodzy i trenerzy, którzy w pracy z uczniami wykorzystają najnowsze narzędzia edukacyjne wspierające realizację programu Laboratoria Przyszłości. W trakcie zajęć dzieci m.in.:

 • samodzielnie stworzą miejskie konstrukcje za pomocą nowoczesnego SkriControllera,
 • dowiedzą się, czym w praktyce jest pasjonująca metoda nauki STEAM,
 • zaprogramują roboty i wezmą udział w emocjonującym wyścigu.

A po zakończeniu lekcji będą mogły wcielić się w rolę pilota samolotu F35, przetestować maszynę nadającą alfabetem Morse’a oraz obejrzeć z bliska bolid, łazik marsjański, a także model samolotu i rakiety kosmicznej. W pierwszym dniu konferencji odbędzie się także międzyszkolny turniej szachowy, w którym weźmie udział ok. 200 uczniów wyłonionych wcześniej w szkolnych konkursach szachowych.

Gratka dla nauczycieli: AI w edukacji

Czy można wykorzystać ChatGPT do rozwijania kreatywności uczniów? Jak etycznie korzystać ze
sztucznej inteligencji w edukacji? I jakie są szanse oraz zagrożenia związane z wdrażaniem innowacji technologicznych w szkołach? Oto przykładowe tematy, które pojawią się podczas wystąpień adresowanych do nauczycieli w drugim dniu konferencji.

Uczestnicy wydarzenia wezmą także udział w inspirujących sesjach warsztatowych, podczas których dowiedzą się:

 • jak tworzyć edukacyjne przestrzenie 3D w Tinkercadzie,
 • co zrobić, aby drukarki 3D zamiast kurzyć się w kącie, rozwijały kompetencje przyszłości u uczniów,
 • jakie są metody przeciwdziałania cyberprzemocy w szkole,
 • jak w praktyce wykorzystać potencjał tkwiący w rządowych programach Aktywna tablica i Laboratoria Przyszłości,
 • czy można skutecznie nauczyć dzieci ze szkół podstawowych robotyki z wykorzystaniem języka Python,
 • jak uczyć przyszłych inżynierów i wspierać dzieci w nabywaniu kompetencji miękkich.

Jako gospodarz wystąpi Marek Kondziołka, Zastępca Dyrektora Wydziału Rozwoju i Wsparcia Edukacji w Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Organizatorami konferencji są: Kuratorium Oświaty w Rzeszowie, Knet Services, STEM Edukacja. Patronat nad wydarzeniem objął Burmistrz Miasta Łańcut. Partnerzy główni: Skriware, Shape Robotics.
Więcej informacji: https://strefaedukacji.edu.pl/.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Weekendowe propozycje

Nie masz pomysłu jak spędzić wolny czas? Poniżej znajdziesz kilka ciekawych propozycji. Niektóre z nich dotyczą już dnia dzisiejszego. Zapraszamy do zapoznania się z wydarzeniami.

Czytaj więcej

Odsłonięcie słupka kilometrażowego Drogi Św. Jakuba w Łańcucie

21 listopada 2023 roku stał się szczególnym dniem dla miłośników szlaku pielgrzymkowego. W Łańcucie uroczyście odsłonięto słupek kilometrażowy Drogi Świętego Jakuba Via Regia.

Czytaj więcej

Zaginął Krzysztof Dymiński

Od kilku miesięcy szukamy zaginionego Krzysztofa Dymińskiego, lat 16. Wyszedł z domu 27.05.2023 roku. Krzysztof może w tym momencie przebywać w każdym miejscu na terenie całej Polski – informuje grupa poszukująca.

Czytaj więcej