Sprawy społeczne

Redaktor:

|

Data publikacji: 2023-11-22, 13:25


21 listopada 2023 roku stał się szczególnym dniem dla miłośników szlaku pielgrzymkowego. W Łańcucie uroczyście odsłonięto słupek kilometrażowy Drogi Świętego Jakuba Via Regia.

Camino de Santiago, czyli Droga św. Jakuba, to najdłuższy pielgrzymkowy szlak Europy. Prowadzi do Santiago de Compostela, hiszpańskiego miasta, w którym jak mówi tradycja, znajduje się grób św. Jakuba Apostoła Starszego. Szlaki do grobu św. Jakuba oznaczone są charakterystyczną muszlą lub żółtą strzałką. Przemierzają je osoby różnych wyznań i kultur, osoby wierzące i poszukujące z całej Europy, a nawet z innych kontynentów.

Fot. Jakub Balawender

Łańcuckie uroczystości zorganizował Miejski Dom Kultury. Rozpoczęto je od poświęcenia słupka kilometrażowego, który znajduje się tuż obok Czarnego Krzyża. Miejsce wskazuje trasę pielgrzymki do Santiago de Compostela. Jest to symboliczne znaczenie dla pielgrzymów zmierzających do celu – grobu św. Jakuba.

Podczas uroczystości wmurowana została także muszla św. Jakuba, co stało się nie tylko aktem pamięci, ale także wyrazem związku Łańcuta z duchowym dziedzictwem pielgrzymek.

Później w sali widowiskowej Miejskiego Domu Kultury, odbyła się prezentacja zatytułowana „Camino de Santiago – Najpiękniejsza Droga Świata”. Dr Łukasz Mróz z Bractwa Świętego Jakuba w Przeworsku podzielił się swoją wiedzą na temat tej wyjątkowej trasy pielgrzymkowej, opowiadając o własnych doświadczeniach.

Tekst: S. Markowicz-Hołub

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Weekendowe propozycje

Poniżej przedstawiamy cotygodniowe weekendowe propozycje wydarzeń.

Czytaj więcej

18 listopada Szlachetna Paczka otwiera Bazę Rodzin

Już 18 listopada na stronie Szlachetnej Paczki zostaną opublikowane historie rodzin, które w tym roku czekają na pomoc.

Czytaj więcej

Obchody 11 listopada w Łańcucie [foto]

Tradycyjnie, w dniu Święta Niepodległości, które przypada na dzień 11 listopada, mieszkańcy Łańcuta uczcili pamięć bohaterów, którzy w powstaniach i wojnach walczyli o wolność naszej Ojczyzny.

Czytaj więcej