Sprawy społeczne

Redaktor:

|

Data publikacji: 2021-10-01, 08:54


Mikośka to dla większości mieszkańców Łańcuta znany potok przepływający przez północną część miasta. Swoje groźne oblicze pokazała już niejednokrotnie. Wiedzą o tym najlepiej mieszkańcy m.in. osiedla Przedmieście, ale nie tylko, gdyż zdarzało się, że zalewne były ulice np. Grunwaldzka, na wysokości skrzyżowania z Żeromskiego czy Konopnickiej.

Miasto Łańcut corocznie na miarę posiadanych środków finansowych podejmowało prace zmierzające do jak najlepszego udrożnienia przepływu wód – informuje Aleksander Ziaja z Biura Ochrony Środowiska UM. – W latach 2012-2014 na prace konserwacyjne przy potoku, Miasto otrzymało z Podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego dotację w kwocie 460 tys. zł, a prace zostały wykonane we współpracy z Podkarpackim Zarządem Melioracji i Urządzeń Wodnych w Rzeszowie – dodaje.

Przeprowadzone prace, na przestrzeni ostatnich lat, znacząco wpłynęły na poprawę sytuacji potoku Mikośka. Od 1 stycznia 2018 roku powołane zostało Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, które przejęło całość zadań związanych z gospodarką wodną.

Mając na względzie konieczność dbania o sprawny spływ wód potoku, Burmistrz wspólnie z Radą Miasta zdecydował o ścisłej współpracy z PGW Wody Polskie w zakresie prowadzenia systematycznych prac polegających na konserwacji potoku Mikośka – mówi Aleksander Ziaja z BOŚ.

I tak w ramach podpisanego w 2019 roku porozumienia, Miasto zadeklarowało coroczne wsparcie finansowe, natomiast Wody Polskie organizują i prowadzą systematycznie prace polegające na wykaszaniu skarp wraz z wygrabieniem i wywozem skoszonych traw.

Ponadto odcinkowo prowadzone są prace mające na celu konserwację koryta i brzegów, a także oczyszczanie płyt ażurowych typu Jomb – miejscowo płyty są zdejmowane i po umocnieniu brzegów ponownie układane na skarpach – tłumaczy Pan Aleksander. – W miarę potrzeb dokonywana jest też wycinka drzew rosnących blisko koryta, których korzenie utrudniają przepływ wód.

To nie wszystko, bo na odnawianych odcinkach czyszczone i remontowane są przepusty. W ramach tych prac wyremontowany został mostek na Łysej Górze. Odbioru tych prac dokonuje się corocznie w okresie wrzesień – październik.

Tak więc wizerunek potoku Mikośka z roku na rok poprawia się zarówno pod względem estetycznym jak i technicznym w zakresie sprawnego spływu wód, co z pewnością zostało zauważone przez większość mieszkańców miasta. Nie zapominajmy jednak, że wygląd i stan potoku zależy również od nas samych.

fot. S. Markowicz-Hołub

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Uwaga na fałszywe SMS-y!

Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny ostrzega: mieszkańcy Podkarpacia i całej Polski otrzymują wiadomość SMS o nałożeniu kwarantanny. W treści podany jest link/adres do strony. To jest oszustwo!

Czytaj więcej

Zatrucie tlenkiem węgla. Czym jest czad?

Rozpoczęcie sezonu grzewczego wiąże się ze zwiększoną liczbą zgłoszeń dotyczących zatrucia czadem. Co roku Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej prowadzi ogólnopolskie akcje ostrzegające i informujące o tym niebezpieczeństwie.

Czytaj więcej

Pierwszy dzień jesieni

Kiedy pierwszy dzień jesieni kalendarzowej i astronomicznej? Patrząc rano za okno można było stwierdzić, że jesień już nadeszła, a z szafy spokojnie możemy wyciągnąć ciepłe swetry i koce. Zgodnie z najnowszą prognozą pogody, wrzesień zakończy się całkiem ładnie. Temperatura w ciągu dnia będzie oscylować w granicach 16-18 stopni Celsjusza.

Czytaj więcej