Sprawy społeczne

Redaktor:

|

Data publikacji: 2021-09-22, 09:41


Kiedy pierwszy dzień jesieni kalendarzowej i astronomicznej? Patrząc rano za okno można było stwierdzić, że jesień już nadeszła, a z szafy spokojnie możemy wyciągnąć ciepłe swetry i koce. Zgodnie z najnowszą prognozą pogody, wrzesień zakończy się całkiem ładnie. Temperatura w ciągu dnia będzie oscylować w granicach 16-18 stopni Celsjusza.

Tradycyjnie data początku jesieni przypada na wrzesień. To właśnie w tym miesiącu przywitamy nową porę roku, a pożegnamy lato. Data kalendarzowej jesieni nie zawsze pokrywa się z jesienią astronomiczną. Pierwszy dzień jesieni to tak zwana równonoc jesienna.

Za kalendarzowy początek jesieni uważa się 23 września. Natomiast nieco inaczej sprawa wygląda, jeśli chodzi o astronomiczną jesień. Tę wyznacza padanie promieni słonecznych prostopadle na równik. Stanie się to dzień wcześniej niż w przypadku kalendarzowej jesieni: astronomiczną witamy w dniu dzisiejszym 22 września.

Ciekawostką jest, że poza jesienią astronomiczną i kalendarzową możemy mówić jeszcze o jesieni meteorologicznej. Każdego roku rozpoczyna się tego samego dnia, czyli 1 września. Trwa trzy miesiące i kończy się 30 listopada. Pojęcie to zostało wprowadzone na potrzeby meteorologów i klimatologów, aby można było porównywać coroczne dane statystyczne z tych samych okresów.

Nadejście jesieni wiąże się jeszcze z jedną istotną datą – w nocy z 30 na 31 października przestawiamy zegarki na czas zimowy. Będziemy cofać wskazówki zegarów z godziny 3:00 na godzinę 2:00.

Cieszmy się we wrześniu z ostatnich promieni słońca! Co prawda mogą spotkać nas przelotne deszcze, ale ciągle w ciągu dnia będzie sporo słońca.

fot. arch. Edward Soński

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Śp. Adam Hadław, (1966 – 2021)

Publikujemy dziś wyjątkowy materiał. Osobiste wspomnienia, dzień pogrzebu oraz materiały archiwalne o śp. Adamie. Niech pamięć o Nim trwa, a jego dzieła niechaj doczekają się kontynuacji.

Czytaj więcej

Ostrzeżenie przed intensywnymi opadami deszczu

IMGW wydał ostrzeżenia przed intensywnymi opadami deszczu dla znacznej części kraju. W niektórych miejscach obowiązują alerty drugiego stopnia. Może spaść nawet do 60 litrów wody na metr kwadratowy.

Czytaj więcej

Spisobus przyjedzie do Łańcuta

To już ostatni dzwonek aby się spisać. „Spisobus” – to kolejna możliwość wzięcia udziału w Narodowym Spisie Powszechnym. Mobilny punkt spisowy od jakiegoś czasu podróżuje po Podkarpaciu. 19 września przyjedzie do Łańcuta!

Czytaj więcej