Kultura

Redaktor:

|

Data publikacji: 2024-04-26, 07:51


W czwartek 2 maja 2024 r. Muzeum-Zamek w Łańcucie zaprasza na Noc w Muzeum. To jedyne takie wydarzenie w roku, gdy ekspozycje udostępniane są w nocnej porze. W tym roku specjalnie na tę okazję Muzeum przygotowało kilka nowości.

W trakcie Nocy Muzeów będzie można zobaczyć reprezentacyjne wnętrza I piętra Zamku oraz Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego – dawna Ujeżdżalnia.

Tegoroczna edycja wydarzenia w szczególny sposób nawiązuje do 20. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej. W łańcuckim Muzeum dzięki dotacjom przeprowadzono szereg gruntownych prac remontowo-konserwatorskich i udostępniono nowe wystawy. Ujeżdżalnia jest jednym z przykładów wykorzystania funduszy europejskich. W d. Ujeżdżalni można obejrzeć blisko 50 pojazdów konnych z kolekcji zgromadzonej przez Muzeum po II wojnie światowej, w tym np. egzemplarz, którym miał podróżować Fryderyk Chopin. Jest też niewielki pojazd, do którego zaprzęgano kozy. Był przeznaczony dla dzieci.

Przed zamkiem na turystów czekać będą członkowie przemyskiego Stowarzyszenia „Damy i Huzary”, a w Sali Balowej odbędzie się pokaz filmu Braci Quay „Inventorium Śladów. Jan Potocki na Zamku w Łańcucie” (pokaz w cenie biletu wstępu).

Organizatorzy wydarzenia zapraszają także do uczestniczenia w konkursie filmowym „Opowieści niesamowite 2”. Wystarczy nagrać krótką formę filmową i opublikować ją w mediach społecznościowych, z oznaczeniem oficjalnych kanałów Muzeum.

Noc Muzeów potrwa od godz. 18.00 do 23.00 (ostatnie wejście na ekspozycje o 22.00). Zwiedzanie odbędzie się bez przewodników i audioprzewodników.

Bilety w cenie 2 zł (bilet normalny) i 1 zł (bilet ulgowy) do kupienia w Zamku i d. Ujeżdżalni. Jeden bilet upoważnia do obejrzenia jednej ekspozycji. Wejściówki będą dostępne wyłącznie w dniu wydarzenia. Regulamin wydarzenia jest dostępny na stronie Muzeum.

Pokaz filmu i konkurs odbędą się w ramach cyklu „Łańcut w filmie”, należącego do programu kulturalno edukacyjnego projektu „Ochrona i udostępnienie dziedzictwa kulturowego Ordynacji Łańcuckiej poprzez prace remontowo- konserwatorskie i cyfryzację zasobów Muzeum – Zamku w Łańcucie (OR-KA II).

Noc Muzeów MZŁ

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Znamy program 63. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie

Poniżej przedstawiamy program tegorocznego 63. Muzycznego Festiwalu w Łańcucie, który odbędzie się w terminie 9 maja – 7 czerwca 2024 r. Sprzedaż biletów rozpocznie się w najbliższy wtorek, tj. 5 marca.

Czytaj więcej

Wybrano Animatora i Sponsora Kultury 2024 [wideo]

W Miejskim Domu Kultury w Łańcucie po raz kolejny odbyła się tradycyjna Gala wręczenia statuetek dla „Animatora Kultury 2024” i „Sponsora Kultury 2024”. Jest to wyjątkowe wydarzenie, które co roku gromadzi społeczność miasta, aby uhonorować osoby i firmy, które wyróżniają się szczególnym zaangażowaniem w rozwój kultury lokalnej.

Czytaj więcej

Wręczenie statuetek Animatora i Sponsora Kultury już 10 lutego

Miejski Dom Kultury w Łańcucie zaprasza serdecznie na niezwykłą ceremonię wręczenia prestiżowych nagród „Animator Kultury 2024” i „Sponsor Kultury 2024”, która odbędzie się 10 lutego o godzinie 18:00 w sali widowiskowej MDK.

Czytaj więcej