Sprawy społeczne

Redaktor:

|

Data publikacji: 2023-08-31, 13:45


Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Rzeszowie, tuż przed nowym rokiem szkolnym, opublikowała na swojej stronie internetowej „wytyczne dla placówek oświatowo-wychowawczych dotyczące postępowania z ciepłą i zimną wodą w wewnętrznych systemach wodociągowych w ramach działań zapobiegających zakażeniom bakteriami z rodzaju Legionella”.

W wyniku wydłużonego przestoju czy też ograniczonej eksploatacji w urządzeniach i wewnętrznych systemach wodociągowych możliwe jest występowanie zmniejszenia przepływu wody lub jej stagnacja, co skutkuje pogorszeniem parametrów fizykochemicznych wody i podwyższonym prawdopodobieństwem występowania oraz namnażania się bakterii z rodzaju Legionella. Dlatego też przed ponownym otwarciem placówek oświatowo – wychowawczych wskazane jest wdrożenie odpowiednich działań takich jak np. płukanie instalacji, dezynfekcja (chemiczna lub termiczna) wody – czytamy w dokumencie.

Adam Sidor, Podkarpacki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny, zaznaczył, że wśród jego rekomendacji jest m.in. właściwa konserwacja „punktów wypływu wody” i utrzymanie odpowiedniej temperatury. W kranach woda powinna mieć co najmniej 55 stopni Celsjusza, w podgrzewaczach 60 stopni. Dzięki temu można zmniejszyć prawdopodobieństwo namnażania się bakterii z rodzaju Legionella.

W dokumencie jest też mowa o „płukaniu wewnętrznych systemów wodociągowych wody ciepłej i zimnej” oraz „utrzymywaniu urządzeń i wewnętrznego systemu wodociągowego pod kontrolą”.

Podkarpacki inspektor sanitarny przypomina również o regularnym sprawdzaniu i utrzymywaniu odpowiedniego poziomu pH wody, a tam gdzie to konieczne – stężenia środków dezynfekcyjnych.

Małgorzata Rauch, podkarpacki kurator oświaty, została poproszona o przesłanie zaleceń sanepidu do dyrektorów i kierowników szkół oraz przedszkoli.

Wytyczne opublikowane zostały na stronie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Rzeszowie.

źródło: Państwowa Inspekcja Sanitarna

Tekst: S. Markowicz-Hołub

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Rekordowa frekwencja podczas biegu „Łańcucka Piątka” [wideo]

W ubiegłą sobotę, już po raz ósmy odbył się w Łańcucie popularny uliczny bieg pod nazwą „Łańcucka Piątka”. Organizatorami tego wydarzenia są Stowarzyszenie Łańcut Biega oraz MOSiR Łańcut.

Czytaj więcej

Co w najbliższym czasie? Przedstawiamy propozycje wydarzeń

Poniżej przedstawiamy kolejne propozycje wydarzeń, które odbędą się w najbliższym czasie w Łańcucie.

Czytaj więcej

Weekendowe propozycje

Przed nami ostatni weekend tegorocznych wakacji, piękna pogoda skłania do spędzania czasu na świeżym powietrzu. Sprawdźcie, jakie weekendowe propozycje czekają na Was w Łańcucie.

Czytaj więcej