Kultura

Redaktor:

|

Data publikacji: 2022-05-27, 08:03


Noc Muzeów – to jedna z najpopularniejszych kulturalnych imprez. Wydarzenie polega na udostępnianiu muzeów, galerii, instytucji kulturalnych i zabytkowych obiektów w wybranym dniu w godzinach nocnych.

Pierwsza Noc Muzeów (Lange Nacht der Museen) miała miejsce w Berlinie w 1997. Z powodu jej dużego powodzenia zaczęły powstawać podobne imprezy w innych miastach, m.in. pod nazwą Nuit Blanche w Paryżu i museums-n8 w Amsterdamie. Obecnie organizuje je ponad 140 miast Europy. W tym także Łańcut.

Muzeum-Zamek w Łańcucie na tegoroczną odsłonę Nocy Muzeów zaprasza 4 czerwca.

W godzinach od 18:00 do 23:00 (ostatnie wejście o 22:00), możliwe będzie zwiedzanie wnętrz pierwszego piętra Zamku (zwiedzanie bez przewodników i audioprzewodników). Wstęp za 1zł. Bilety na wydarzenie do nabycia wyłącznie w Sieni zamkowej – informuje MZŁ. – W tym dniu poruszamy się tylko i wyłącznie po Parku Wewnętrznym wyznaczoną trasą!

W trakcie Nocy Muzeów turyści będą mogli zobaczyć m.in.:

•         Salę Balową – największe i najbardziej okazałe wnętrze Zamku, powstałe ok. 1800 r. zgodnie z projektem Christiana Piotra Aignera. Sala Balowa prezentuje styl dojrzałego klasycyzmu. Ozdobą jest intarsjowana posadzka, iluzjonistycznie namalowane niebo na suficie, a także pięć imponujących, kryształowych żyrandoli z końca XIX w.,

•         Buduar – dawniej określany jako Gabinet Lustrzany lub Zwierciadlany, a także Rokokowy. Jest to jedno z najcenniejszych wnętrz zamkowych. Od tego wnętrza rozpoczyna się ciąg intarsjowanych posadzek o wzorze dywanowym, które powstały w latach 1830-1835, według projektu Karola Chodzińskiego,

•         Łazienkę Żółtą – jej nazwa wzięła się od koloru kafelków, którymi wyłożono ściany. Był to pokój toaletowy Romana Potockiego. Na wiedeńskich meblach znajdują się angielskie i czeskie kryształowe naczynia toaletowe, pochodzące przełomu XIX i XX w. Łazienka zamyka ciąg pokoi wchodzących w skład apartamentu męskiego.

Wydarzenie będzie także połączone z możliwością zapoznania się z ofertą turystyczną, wydawniczą i pamiątkarską.

Inf. MZŁ

fot. Julia Kułak

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

W Miejskiej Bibliotece Publicznej trwa Tydzień Bibliotek

8 maja rozpoczął się Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna w Łańcucie przygotowała mnóstwo atrakcji. Będą spotkania autorskie, przegląd poezji Marii Konopnickiej, rozstrzygnięcie konkursu „Jestem przedszkolakiem, czytelnikiem, bajkopisarzem, artystą”, współorganizowanego z Przedszkolem Miejskim nr 2 w Łańcucie. Więcej szczegółów znajduje się na plakacie.

Czytaj więcej

Rockowo- bluesowe brzmienia już w tę sobotę w Łańcucie

7 maja w Miejskim Domu Kultury o godz. 19:00 odbędzie się koncert zespołu Gary Moore Tribute Band.

Czytaj więcej

Akcja #ZielonyŁańcut 2022- Tydzień dla Ziemi już za nami

W minionym tygodniu mieliśmy przyjemność współorganizować Tydzień dla Ziemi w naszym mieście. Ciekawi jesteście jak wyszło?

Czytaj więcej