Sprawy społeczne

Redaktor:

|

Data publikacji: 2024-01-03, 11:04


Uwaga kierowcy! Nowy rok przynosi ważne zmiany, a kto nie sprawdzi ich na czas, zorientuje się po stanie konta. Na czele stawki: brak ważnego ubezpieczenia OC, ale nie tylko, bo zmian jest więcej.

Kara za brak ważnego OC

To może być szok dla zapominalskich kierowców. Od stycznia wzrosły kary za brak ważnego ubezpieczenia OC obowiązkowego dla każdego auta poruszającego się po polskich drogach. To efekt wzrostu płacy minimalnej. Nawet jednodniowe spóźnienie może kosztować nas wiele, za brak ważnego OC do 3 dni zapłacimy 1700 zł , od 4 do 14 dni ponad 4200 zł, natomiast ponad dwa tygodnie bez ważnego ubezpieczenia może kosztować nas prawie 8 500 zł. Jeszcze więcej zapłacą właściciele pojazdów ciężarowych. Z podwyżkami muszą liczyć się także m.in. motocykliści.

Rejestracja pojazdów

Kolejne zmiany dotyczą rejestracji pojazdów. Do tej pory musieliśmy jedynie zgłosić nabycie używanego samochodu, teraz musimy go zarejestrować w ciągu 30 dni. Jeśli tego nie zrobimy – płacimy 500 zł kary. Przy okazji przypominamy, że obowiązek zgłoszenia faktu zmiany właściciela ciąży również na sprzedającym. W tej kwestii nic się nie zmieni – sprzedający ma na to 30 dni, może to zrobić online, a kara za niedotrzymanie terminu wynosi 250 zł.

Dodatkowe badania

W tym roku, choć decyzji jeszcze nie ma, mogą wejść w życie zmiany zaproponowane przez Komisję Europejską. Kierowcy po 65 roku życia będą musieli obowiązkowo przejść badania psychologiczne, żeby przedłużyć ważność prawa jazdy. Jest to spowodowane tym, że wraz z wiekiem dochodzi do zmian w organizmie. Zmniejsza się czas reakcji chociażby, a to powoduje, że kierowcy „seniorzy” niekoniecznie muszą czuć się komfortowo w ruchu drogowym jak młodsi uczestnicy ruchu drogowego.

Konfiskata pojazdów

Od połowy marca kolejne zmiany dotyczące nietrzeźwych kierowców. Część z nich może stracić auto. Co to oznacza? Pijani kierowcy, którzy będą mieli co najmniej 1,5 promila alkoholu we krwi stracą swój pojazd. Stracą go również wtedy kiedy mając 1 promil alkoholu we krwi spowodują wypadek. Przepisy dotyczące konfiskaty zaczną obowiązywać 14 marca.

Tekst: Sylwia Markowicz-Hołub

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Jutro ostatnie w tym roku posiedzenie Rady Miasta

LXVIII Sesja Rady Miasta Łańcuta VIII kadencji odbędzie się jutro (tj. 28 grudnia) w Galerii Miejskiego Domu Kultury o godzinie 15:00.

Czytaj więcej

Za nami trzecie Łańcuckie Świąteczne Miasteczko [wideo]

Już po raz trzeci w Łańcucie zorganizowano Miasteczko Świąteczne. Ten bożonarodzeniowy jarmark z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Czytaj więcej

Wesołych Świąt!

Drodzy Czytelnicy! Życzymy Wam w te nadchodzące Święta ciepłej, rodzinnej atmosfery, uśmiechu i magii na co dzień, pyszności na stole, spełnienia marzeń, wyjątkowego Sylwestra oraz wszystkiego co najlepsze w Nowym Roku!

Czytaj więcej