Sprawy społeczne

Redaktor:

|

Data publikacji: 2021-02-11, 13:42


W nocy z 9 na 10 lutego zmarła dr Barbara Duhl pochodząca z Łańcuta. Pracowała jako pediatra w Rzeszowie, należała do „kobiet solidarności”.

Barbara Duhl była dzieckiem Janiny i Stanisława Duhlów, którzy w czasie drugiej wojny światowej pracowali w Instytucie do Badań nad Tyfusem Plamistymstworzonym przed wojną przez słynnego mikrobiologa prof. Rudolfa Weigla, byli angażowani w działalności konspiracyjną. W 1946 roku oboje tworzyli od podstaw szpital w Łańcucie.

Jak możemy przeczytać na stronie biznesistyl.pl

Od lipca 1973 r. pracowała jako pediatra w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie, gdzie tworzyła poradnię chorób nerek. W latach 1980-1981 była przewodniczącej KZ NSZZ „Solidarność” w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Rzeszowie oraz członkiem Regionalnej Komisji Koordynacyjnej Służby Zdrowia w Rzeszowie. Po wprowadzeniu stanu wojennego organizowała pomoc medyczną dla internowanych. Pomagała w organizowaniu przenoszenia internowanych z Ośrodka Odosobnienia w Załężu do Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Rzeszowie. Gromadziła także informacje o stanie zdrowia represjonowanych i przekazywała je do Prymasowskiego Komitetu Pomocy w Warszawie oraz kolportowała wydawnictwa podziemne. W 1982 r. zaangażowała się w działalność Komitetu Pomocy Internowanym, Aresztowanym, Skazanym, Pozbawionym Pracy oraz Ich Rodzinom, utworzonym przy kościele oo. Bernardynów w Rzeszowie. Działalność opozycyjną kontynuowała do 1989 r. W lutym 1989 r. w Rzeszowie weszła w skład Komitetu Organizacyjnego NSZZ „Solidarność” Pracowników Służby Zdrowia. Następnego dnia podpisała natomiast Deklarację o powołaniu Komitetu Obywatelskiego w Rzeszowie.

Do końca swojego 77- letniego życia pozostała aktywna zawodowo, pracując w Domu Hospicyjnym dla Dzieci w Rzeszowie oraz w Komisji Etyki i w Radzie Okręgowej Rady Lekarskiej w Rzeszowie.  

Pacjenci wspominają ją jako życzliwą, ciepłą i otwartą na potrzeby człowieka. Tutaj można obejrzeć krótki materiał dotyczący jej działań w Solidarności.

Pogrzeb odbędzie się 13.02.2021 r. o godz. 12, na cmentarzu w Łańcucie. Msza św. zostanie odprawiona w kaplicy przy cmentarzu.

Źródła: Podkarpackie Hospicjum dla Dzieci, Biznesistyl.pl

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Wyniki konkursu na najbardziej kreatywnego bałwana

Dzisiaj zakończyło się głosowanie na najbardziej kreatywnego bałwana. Poznajcie zwycięzców!

Czytaj więcej

Stowarzyszenie Form Różnych. Co to takiego?

Film, teatr, muzyka i wiele innych. Działają dla łańcuckiej kultury, bo wierzą, że społeczeństwo zasługuje na więcej! Zapraszamy do przeczytania wywiadu z współzałożycielką i wiceprezes Stowarzyszenia Form Różnych Katarzyną Mazurkiewicz.

Czytaj więcej

Uczniowie I LO dziękują medykom

Wczoraj, na stronie I LO w Łańcucie oraz Starostwa Powiatu Łańcuckiego pojawił się filmik z podziękowaniami dla osób zaangażowanych w walkę z pandemią koronoawirusa.

Czytaj więcej