Sprawy społeczne

Redaktor:

|

Data publikacji: 2022-04-11, 12:42


Przypominamy, że wszyscy właściciele istniejących budynków do końca czerwca 2022 roku powinni złożyć do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków (CEEB) deklarację dotyczącą używanego źródła ciepła.

W celu zgromadzenia danych na temat tego, jak Polacy ogrzewają swoje domy, została uruchomiona Centralna Ewidencja Emisyjności Budynków (CEEB). Sporządzana mapa emisyjności pomoże w walce ze smogiem i zanieczyszczeniem powietrza. Pozwoli to również określić rejony potrzebujące szczególnie intensywnych działań związanych z wymianą źródła ciepła. CEEB w przyszłości będzie uwzględniał również informacje na temat udzielonej pomocy publicznej w zakresie termomodernizacji i wymiany kotłów.

Obowiązek złożenia deklaracji ciąży na właścicielach lub zarządcach wszystkich budynków – mieszkalnych i niemieszkalnych, w tym jednorodzinnych, wielorodzinnych czy handlowo-usługowych. Do bazy należy zgłosić wszystkie używane źródła ogrzewania, takie jak sieć ciepłownicza, kocioł grzewczy z wymienieniem jego typu, piec węglowy, podgrzewacz czy kominek. Trzeba zarejestrować także odnawialne źródła energii: pompy ciepła, geotermię, panele słoneczne podgrzewające wodę, z wyjątkiem fotowoltaiki.

Można to zrobić osobiście, w swoim urzędzie gminy, lub za pośrednictwem Internetu. Warto się pospieszyć, bo za niedopełnienie tego obowiązku grożą kary grzywny.

Termin złożenia deklaracji w wersji elektronicznej lub papierowej mija 30 czerwca 2022 roku. W przypadku nowo instalowanych urządzeń grzewczych termin ten wynosi 14 dni od uruchomienia źródła ciepła.

Wzory deklaracji dla budynków mieszkalnych oraz niemieszkalnych dostępne są TUTAJ.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Łańcut dla Ziemi- zapisz się!

Już po świętach wielkanocnych (19 kwietnia) rusza współorganizowany przez nas we współpracy z Miastem Łańcut „Tydzień dla Ziemi w Łańcucie”.

Czytaj więcej

Znamy program tegorocznego Muzycznego Festiwalu

Dziewięć dni Muzycznego Festiwalu w Łańcucie od 21 maja do 5 czerwca 2022 roku przypada na czas szczególny, w którym muzyka powinna jednoczyć w nadziei na pokój i przypominać, że piękno „ucieleśnione” w muzycznym dziele jest – „płaszczem dobra”.

Czytaj więcej

Uwaga! Wiosenna akcja szczepienia lisów

Podkarpacki Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje o planowanej w terminie od 23 kwietnia do 9 maja br. wiosennej akcji szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie. Szczegółowe informacje znajdują się poniżej.

Czytaj więcej