Sprawy społeczne

Redaktor:

|

Data publikacji: 2021-01-21, 08:45


Do kilkunastu prób oszustwa metodą „na policjanta” doszło wczoraj na terenie powiatu łańcuckiego. Na szczęście łańcuccy seniorzy zachowali czujność i nie dali się oszukać.

Telefony od osób podających się za krewnych lub funkcjonariuszy policji do ludzi starszych z prośbą o pieniądze, to już klasyczna metoda wyłudzeń stosowana przez oszustów. Starsze osoby, chcąc pomóc rzekomemu krewnemu, są w stanie przekazać naciągaczom swoje całe oszczędności.

Wczoraj policjanci odnotowali kilkanaście takich zdarzeń.

Schemat działania oszustów za każdym razem był podobny. Do mieszkańców powiatu łańcuckiego dzwoniła kobieta podając się za policjantkę. Następnie informowała o wypadku spowodowanym przez osobę najbliższą oraz pytała o możliwość zebrania pieniędzy na adwokata. Na szczęście seniorzy nabrali podejrzeń i sami zweryfikowali informacje o wypadku, która w żadnym przypadku się nie potwierdziła – informują funkcjonariusze KPP Łańcut.

Seniorzy zachowali czujność i nie dali się oszukać, jednak metoda wyłudzeń „na wnuczka” czy „na policjanta”, ciągle stosowana jest przez oszustów wobec osób starszych.

Bądźmy czujni i zawsze zweryfikujmy otrzymane w ten sposób informacje, np. przez skontaktowanie się z innymi członkami rodziny. Pamiętajmy również, że każda telefoniczna próba przejęcia pieniędzy pod pozorem działań policji bądź innych służb – oznacza oszustwo. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy jak najszybciej powiadomić Policję dzwoniąc pod numer 112 – apelują policjanci.

Zapraszamy na dwa krótkie filmiki zrealizowane w 2015 r. przez TV Łańcut wspólnie z KPP Łańcut pt. „Policja ostrzega. Nie daj się oszukać.” Poniżej prezentujemy scenkę oszustwa metodą „na policjanta” oraz scenkę oszustwa metodą „na wnuczka”.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

DOC. – Ze Stali

Teledysk do utworu „Ze Stali” w całości stworzony jest przez oraz dla służb medycznych walczących na pierwszej linii frontu z koronawirusem. Jego premiera odbyła się w sobotę (16.01.2021) o godzinie 19:00 na kanałach społecznościowych zespołu.

Czytaj więcej

Nowe oblicze łańcuckich kamienic

Łańcut to miasto, w którym wiele kamienic tworzy wyjątkowy klimat. Jak wygląda nowe oblicze tych, które zostały odrestaurowane?

Czytaj więcej

Zaśnieżony Łańcut

Od ponad tygodnia mamy okazję obserwować bogato ośnieżone miasto. Już wkrótce powrócą do nas wyższe temperatury, a śnieżna pokrywa stopnieje.

Czytaj więcej