Sprawy społeczne

Redaktor:

|

Data publikacji: 2022-02-15, 12:15


Odpady, gospodarowanie nimi, ich segregacja i przetwarzanie są problematycznym tematem, szczególnie w Polsce. Jak wygląda on w naszym mieście?

Według danych GUS w roku 2020 łańcucianie wyprodukowali 2 041, 85 t odpadów, co uśredniając daje 226 kg odpadów zmieszanych.

Niestety produkowana przez nas ilość śmieci regularnie rośnie. Dodatkowo wiele osób nie wie jak skutecznie rozdzielać odpady. Wiele osób z lenistwa nie chce tego robić. W najgorszych przypadkach owe śmieci lądują w piecach (a później opary z nich w atmosferze), lasach czy dzikich wysypiskach.

Aktualnie w naszym mieście w systemie gospodarowania odpadami brakuje 1686 osób, co dodatkowo obciąża osoby, które już się w nim znajdują. Od 1 marca br. koszt opłat za wywóz odpadów selektywnych w Łańcucie będzie wynosił 26 zł/os (powyżej 6 domowników 23 zł/os), a za odpady nieposegregowane 90 zł/os.

Krajowa polityka związana z gospodarowaniem odpadami również nam nie sprzyja, gdyż największe koszty za utylizację odpadów ponoszą konsumenci, a nie producenci np. opakowań, urządzeń, itd.

Na ten moment możemy zaobserwować wzmożone działania samorządu nie tylko w Łańcucie, ale i wielu innych miastach mające na celu wprowadzenie większego poczucia odpowiedzialności, konsekwencji wśród mieszkańców. Jednak jak każdy z nas może zaobserwować nie jest to łatwa kwestia.

W związku z całą tą sytuacją chcielibyśmy przypomnieć Wam zasady segregacji odpadów na terenie naszego miasta. Warto pamiętać, iż niektóre zasady segregacji mogą różnić się pomiędzy wybranymi gminami.

Tekst: Julia Kułak

Komentarze

theo king pisze:

Bo zarządzanie śmieciami nie jest łatwą sprawą, znacznie różni się od wyrzucenia papierka na ziemię, Druga sprawa to firmy zzajmujace się odpadami, powinny mieć odpowiednie zaplecze i technologię, maszyny do sortowania. Wtedy moga bawić się w odzysk, rozdzielanie, sprzedaz surowców. U nas wszystko zostało zepchniete na osoby przy śmietniku. Na to były fundusze, pieniadze, dopłaty. Własciciele dotacje pobrali, ale inwestowali w nowe suvy zamiast w park maszynowy. Dlatego nie maja mozliwości segrgacji, odzysku, podnosza tylko ceny , a co jakis czas organizuja wielkie ognisko, żeby odpady szły z dymem. Pro eko. A nacisk powinien iść od zleceniodawców, miast, samorzadów, jeśłi firma nie ma zaplecza do bawienia sie z odpadami to nie powinna się tym zajmować. Nasi koledzy Czesi sobie z tym poradzili, Mieszkańcy Pragi mają tańszą obsługe śmieci niż mieszkańcy polskich prowincji.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

W Łańcucie miłość jest w powietrzu!

Wyjątkowa dekoracja walentynkowa przyozdobiła centrum miasta.

Czytaj więcej

Policjanci szukają świadków wypadku z Łańcuta

3 lutego w Łańcucie miało miejsce potrącenie pieszego na przejściu dla pieszych w pobliżu SP Nr 2, policja szuka świadków tego zdarzenia.

Czytaj więcej

Sprawozdanie z XLVI Sesji Rady Miasta Łańcuta VIII kadencji

3 lutego odbyła się XLVI Sesja Rady Miasta Łańcuta VIII kadencji. W obradach uczestniczyło 13 Radnych. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym sprawozdaniem.

Czytaj więcej