Sprawy społeczne

Redaktor:

|

Data publikacji: 2023-10-04, 07:06


W dniu 29 września br. odbyła się LXIII Nadzwyczajna Sesja Rady Miasta Łańcuta VIII kadencji. W obradach uczestniczyło 12 Radnych. Zapraszamy do zapoznania się ze sprawozdaniem z posiedzenia.

Sesja rozpoczęła się od przyjęcia porządku obrad. Za przyjęciem głosowało 12 Radnych. Kolejny punkt dotyczył podjęcia uchwały w sprawie wprowadzenia zmian w budżecie Miasta Łańcuta na rok 2023. O zmianach poinformowała Alicja Helbin, Skarbnik Miasta Łańcuta:

Zwiększa się dochody budżetu w dziale gospodarka mieszkaniowa o kwotę 1 430 000 zł, środki pochodzą z refundacji środków dotyczących rewitalizacji. W dziale administracja publiczna zwiększa się dochody z tytułu odszkodowania oświetlenia drogowego w kwocie 18 500 zł. W części różne rozliczenia dotyczące oświatowej subwencji ogólnej zwiększa się subwencję ogólną o kwotę 58 330 zł i uzupełnienie subwencji ogólnej o kwotę 4 852 000 zł. Jeśli chodzi o wydatki to subwencja uzupełniająca w kwocie 4 852 000 zł została przeznaczona na dotacje dla przedszkoli niepublicznych w kwocie 2 800 000 zł, wynagrodzeń dla nauczycieli oraz pokrycia odsetek bankowych od zaciągniętych kredytów. Ponadto w budżecie wprowadza się zmiany dotyczące inwestycji, między innymi inwestycji dotyczącej przebudowy drogi bocznej Dąbrowskiego, przebudowy ulicy Górne, przebudowy ulicy Podwisłocze i przebudowy ulicy 29 Listopada. Środki pochodzące z subwencji ogólnej w kwocie 58 tys., o których wspomniałam są przeznaczone w całości na pokrycie zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. W budżecie również wprowadza się przeniesienia między działami i te przeniesienia są na kwotę 2 876 000 zł.

W dyskusji głos zabrał Radny Wrzesław Żurawski prosząc o szczegóły dotyczące odszkodowania za oświetlenie drogowe. Kolejno Radny Andrzej Barnat złożył wniosek formalny o przeniesienie środków zakupu podestu do transmisji telewizyjnych na zakup urządzeń na place zabaw do przedszkoli miejskich. Cała dyskusja dostępna jest w retransmisji TUTAJ.

Ostatecznie w głosowaniu za wprowadzeniem wniosku Radnego Barnata było trzech Radnych, natomiast dziewięciu Radnych było przeciw.

W głosowaniu nad projektem uchwały w sprawie wprowadzenia zmian w budżecie Miasta Łańcuta na rok 2023, 11 Radnych było za, jeden Radny wstrzymał się od głosu.

Radni podczas obrad, fot. P. Dubiel

Czwarty punkt dotyczył podjęcia uchwały w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Łańcuta.

Zmiana Wieloletniej Prognozy Finansowej dotyczy wprowadzenia nowych zadań inwestycyjnych w związku z pozyskaniem środków z rządowego programu odbudowy zabytków. Wprowadza się zadanie pod nazwą modernizacja zabytkowej kaplicy cmentarnej na cmentarzu komunalnym w Łańcucie. Kolejne zadanie to przebudowa szkoły podstawowej nr 1, tutaj pozyskano środki w kwocie 882 000 zł. Kolejne zadanie to uzbrojenie osiedla Jana Pawła II w Łańcucie, opracowanie dokumentacji projektowej przebudowa placu targowego przy ulicy Podzwierzyniec w Łańcucie oraz zadanie opracowanie dokumentacji projektowej rewitalizacja lasu Dębnik – utworzenie ścieżki edukacyjnej – uzasadniła pani Helbin.

Uchwała została podjęta, za podjęciem głosowało 12 Radnych, nikt nie był przeciwny i nikt nie wstrzymał się od głosu.

Punkt piąty to podjęcie uchwały w sprawie zaciągnięcia zobowiązania wykraczającego poza rok budżetowy.

Jeśli chodzi o tę uchwałę  dotyczącą zaciągnięcia zobowiązania to związana jest ona z tym, że uchwałą Rady Miasta z 2022 roku z 30 sierpnia Miasto Łańcut zobowiązało się do przekazania dotacji celowej dla Województwa Podkarpackiego w kwocie 200 000 zł w 2023 roku i 200 000 zł w 2024 roku, z przeznaczeniem na modernizację części ulicy Tadeusza Kościuszki od skrzyżowania z ulicą Sikorskiego do skrzyżowania z drogą krajową 94 oraz częścią ulicy Cetnarskiego. W związku z tym upoważnia się Burmistrza do zaciągnięcia takiego zobowiązania wykraczającego poza rok budżetowy. Zobowiązanie zostanie sfinansowane z dochodów własnych Miasta Łańcuta w roku 2024 – słyszymy w uzasadnieniu.

Za podjęciem tej uchwały głosowało 11 Radnych.

Podjęcie uchwały w sprawie zawarcia porozumienia międzygminnego dotyczącego realizacji zadania w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków na terenie Miasta Łańcuta i na terenie Gminy Białobrzegi – to ostatni punkt piątkowej Sesji. Uzasadnienie przedstawił zastępca Burmistrza Michał Mglej.

Gmina Białobrzegi dostarcza wodę oraz odbiera ścieki sanitarne z działki nr 1086/2 usytuowanej przy ul. Reymonta w Łańcucie, zaś Gmina Miasto Łańcut realizuje zadanie w zakresie zbiorowego zaopatrzenia w wodę i zbiorowego odprowadzania ścieków z części miejscowości Wola Dalsza oraz Dębina leżących na terenie Gminy Białobrzegi. W obu przypadkach gminne sieci są oddalone na tyle daleko od przedmiotowych nieruchomości, że nie ma ekonomicznych przesłanek do ich rozbudowy i przyłączenia odbiorców.

Uchwała została podjęta, za podjęciem głosowało 12 Radnych. Wobec wyczerpania porządku obrad Nadzwyczajnej Sesji, przewodniczący Rady zamknął posiedzenie.

Tekst: Sylwia Markowicz-Hołub

Retransmisja dostępna TUTAJ.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Przerwa w dostawie prądu!

Przyczyną wyłączenia prądu najczęściej są budowy, remonty oraz modernizacje sieci. Poniżej znajduje się informacja gdzie i w jakich godzinach nastąpi wyłączenie.

Czytaj więcej

Dziś Nadzwyczajna Sesja Rady Miasta Łańcuta

LXIII Nadzwyczajna Sesja Rady Miasta Łańcuta VIII kadencji odbędzie się dziś, tj. 29 września 2023 roku o godzinie 15:00. Poniżej przedstawiamy porządek obrad.

Czytaj więcej

Wypadek na A4. Nie żyją dwie osoby

Na autostradzie A4 na wysokości miejscowości Rudna Mała, przed godziną 9:00 doszło do wypadku. Na trasie w kierunku Przemyśla dachował bus. Trwa akcja ratunkowa. Rannych jest kilkanaście osób.

Czytaj więcej