Sport

Redaktor:

|

Data publikacji: 2020-12-11, 09:32


Dziś trochę o pięknym sporcie jakim jest akrobatyka. Jest to jedna z dyscyplin sportu gimnastycznego, której dynamiczny rozwój w Polsce i na świecie sięga początku XX wieku. Śmiało można powiedzieć, że polska akrobatyka, to akrobatyka światowa. Również Łańcut może poszczycić się licznymi osiągnięciami w tej pięknej i ciekawej dyscyplinie sportowej.

Akrobatyka sportowa, znana też jako gimnastyka akrobatyczna, jest dyscypliną polegającą na prezentowaniu układów gimnastycznych w parach i grupach. Ćwiczenia podczas zawodów w akrobatyce sportowej wykonywane są indywidualnie oraz w parach męskich, żeńskich i mieszanych, a także w trójkach żeńskich i czwórkach męskich. Do akrobacji wykonywanych przez akrobatów sportowych należą: skoki na trampolinie, mini-double, skoki na ścieżce, ćwiczenia zespołowe. Każda z kategorii akrobatyki sportowej charakteryzuje się typowymi dla niej układami akrobatycznymi.

TRENING UKS AKROBATA ŁAŃCUT

Ogromna praca, wysiłek, a przede wszystkim pasja zaangażowanych w popularyzację tej dyscypliny zaowocowały założeniem w naszym mieście Uczniowskiego Kluby Sportowego Akrobata Łańcut. Determinacja i zaangażowanie trenerów oraz zawodników, wpływały na jego rozwój. Świadczą o tym licznie odnoszone sukcesy.

Pomysł na założenie klubu w Łańcucie powstał po Mistrzostwach Grand Prix im. Stanisława Geronia, które odbyły się w Łańcucie. Pierwsze grupy liczyły około 10 osób, liczba ta stale się powiększała – teraz łącznie trenuje około 100 zawodników od 4 do 19 roku życia – mówi jedna z trenerek UKS Akrobata Łańcut, Eliza Kaplita-Wójcik.
TRENING UKS AKROBATA ŁAŃCUT, TRENERKI

Nasi reprezentanci Łańcuta brali udział w wielu Mistrzostwach i zawodach, skąd wracali z nich z licznymi medalami i pucharami. Nie sposób w tej krótkiej prezentacji wymienić wszystkich.

PUCHARY ZDOBYTE PRZEZ UKS AKROBATA ŁAŃCUT

Dzięki temu iż Miasto Łańcut jest gościnne dla akrobatów i zawody w mieście odbywają się cyklicznie, akrobatyka w Łańcucie stała się bardzo popularna, dzieci zwłaszcza po zawodach chętnie zapisują się na zajęcia – co oczywiście dla nas jako trenerek jest wielkim sukcesem – tłumaczy druga z trenerek, Agnieszka Muroń.

Cieszy nas również fakt iż władze miasta bardzo wspierają rozwój akrobatyki w Łańcucie, Pan Burmistrz Rafał Kumek jest na każdych zawodach, kibicuje i wspiera – dodaje Pani Eliza.

Akrobatyka sportowa jest widowiskowym sportem, który bardzo podoba się dzieciom oraz ich rodzicom, wbrew pozorom jest to sport wymagający dużo pracy, wyrzeczeń i wysiłku. Mogliśmy się o tym przekonać na jednym z treningów.

ZAWODNICY PODCZAS TRENINGU

Aktualnie drużyna łańcucka przygotowuje się intensywnie do kolejnych zawodów „Młode Talenty” oraz „Pierwszy Krok Sportowy w Akrobatyce”, które mają odbyć się już w ten weekend, w łańcuckiej hali MOSiR.

Mamy nadzieję jako trenerki, iż pasja którą zaraziłyśmy dzieci będzie nie tylko formą spędzenia aktywnie czasu ale przede wszystkim ich sposobem na życie. Trzymajcie kciuki za naszych akrobatów i życzcie im powodzenia na weekendzie! – Eliza Kaplita-Wójcik.

Tym razem inaczej niż zwykle, bez udziału publiczności, odbędą się wspomniane wyżej ogólnopolskie zawody. Organizatorzy zadbali o możliwość uczestniczenia w nich wirtualnie. Transmisja z zawodów będzie dostępna TUTAJ.

Tekst i fot. Sylwia Markowicz-Hołub

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Derby nasze! Sokół pokonuje Miasto Szkła!

Za nami derby Podkarpacia. 9 grudnia Sokół Łańcut pewnie pokonał u siebie Miasto Szkła.

Czytaj więcej

Mikołajkowe Mistrzostwa w Pływaniu

W sobotę 19 grudnia o godz. 9:00 na krytej pływalni MOSiR w Łańcucie odbędą się po raz kolejny Otwarte Mikołajkowe Mistrzostwa Łańcuta w Pływaniu o Puchar Burmistrza Miasta Łańcuta.

Czytaj więcej

Program SMOK 2020 dobiega końca

Ten rok był inny niż wszystkie. W pełnej realizacji zajęć przeszkodą była pandemia koronawirusa. Tegoroczna przygoda z zajęciami SMOK dobiega końca.

Czytaj więcej