Kultura

Redaktor:

|

Data publikacji: 2022-06-28, 13:37


W ubiegłym tygodniu, w Muzeum-Zamku w Łańcucie, w odnowionych budynkach Oranżerii i Ujeżdżalni otwarto Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego. Całkowity koszt przeprowadzonych w budynku Oranżerii oraz Ujeżdżalni prac wyniósł prawie 32 mln zł, w tym dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego – ponad 22 mln zł.

„Ochrona i rozwój dziedzictwa kulturowego dawnej ordynacji łańcuckiej poprzez prace remontowo-konserwatorskie oraz wykreowanie nowych przestrzeni ekspozycyjnych” to jeden ze 146 projektów zrealizowanych w ostatnich 7 latach przez MKiDN w ramach POliŚ na łączną kwotę 3,1 mld zł.

Prace zostały przeprowadzone w dwóch obiektach – w budynku Oranżerii oraz Ujeżdżalni, które wchodzą w skład zespołu zamkowo-parkowego w Łańcucie, znajdującego się na liście Pomników Historii.

Budynki zmieniły swoją dotychczasową funkcję. Powstało w nich tzw. Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego, które prowadzi edukację kulturalną dotyczącą historii zasad wychowywania, norm i wzorców kulturowych z wykorzystaniem najnowszych środków przekazu.

Pomysł przemiany Oranżerii i Ujeżdżalni nie był nowy, ale brakowało środków. Gdy te się znalazły, powstał projekt. Pewną inspiracją było Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Pomyślałem sobie, dlaczego nie Centrum Tradycji? W końcu to jest także ciekawe – opowiadał podczas otwarcia dyrektor Muzeum-Zamku w Łańcucie Wit Karol Wojtowicz.

W CET  turyści będą mogli dowiedzieć się m.in. jak świętowano różne uroczystości rodzinne czy państwowe, co zajmowało mieszkańców, co jedzono, czytano, gdzie podróżowano, jak się ubierano.

Musieliśmy pogłębić fundamenty i dostać się do piwnic, które – jak sądziliśmy – istnieją. Wynikało to z jednego z zapisów z końca XIX w. Z wyjątkiem małych wnętrz w zasadzie ich nie było, ale odnaleźliśmy 200-letni system rozprowadzania ciepła – opowiadał dyrektor Wojtowicz.

W budynku Oranżerii, dzięki zastosowaniu najnowszych rozwiązań multimedialnych, będzie można przenieść się w czasy Jana Potockiego i w wirtualnym wymiarze uczestniczyć w życiu codziennym oraz odświętnym mieszkańców łańcuckiego pałacu. Z kolei w odrestaurowanej i zmodernizowanej Ujeżdżali na zwiedzających czeka największa w Polsce wystawa pojazdów konnych prezentowana na dwóch poziomach ekspozycyjnych.

Podczas uroczystego otwarcia prelekcję wygłosiła Dorta Folga-Januszewska. Największą atrakcją okazał się balon symbolizujący pierwszy lot Polaka – Jana Potockiego.

Tekst i fot. Sylwia Markowicz-Hołub

Komentarze

[…] jednak w tym roku, w grudniu czynne pozostają wybrane wystawy. Oprócz Storczykarni jest to Centrum Edukacji Tradycji im. Jana Potockiego, zlokalizowane w dawnej Oranżerii i dawnej Ujeżdżalni. Ponadto do 22 grudnia turyści mogą […]

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Dni Miasta Łańcuta 2022 – zapowiedź

Już jutro rozpocznie się jedna z najważniejszych imprez w naszym mieście – Dni Miasta Łańcuta. Serdecznie zapraszamy!

Czytaj więcej

Dni Miasta Łańcuta 2022- plan

Już wkrótce po raz kolejny obchodzić będziemy Dni Miasta Łańcuta.

Czytaj więcej

Łańcucki Tydzień Bibliotek

Za nami Ogólnopolski Tydzień Bibliotek. Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna w Łańcucie przygotowała mnóstwo atrakcji. Były spotkania autorskie, konkursy, a także przegląd poezji Marii Konopnickiej.

Czytaj więcej