Sprawy społeczne

Redaktor:

|

Data publikacji: 2020-12-02, 13:47


Dnia 30.11.2020 odbyła się XXI Sesja Rady Powiatu Łańcuckiego. Ze względu na panującą sytuację epidemiologiczną obrady, tak jak wcześniejsze odbywały się za pomocą platformy internetowej.

Początkowo poruszono temat funkcjonowania szkół i placówek oświatowych w roku szkolnym 2019-2020. Podwójny nabór do szkół ponadgimnazjalnych nie stanowił problemu logistycznego wszyscy uczniowie bez problemu mogli się uczyć w normalnym trybie. Największe zmiany nastąpiły w systemach informatycznych, szkoły uzyskały dostęp do kilku nowoczesnych systemów, usprawniających ich pracę. Nastąpiły zmiany na stanowiskach dyrektorskich w I Liceum Ogólnokształcącym – nowym dyrektorem została Maria Buk-Kalinowska. Funkcję dyrektora  w Zespole Placówek Oświatowych zaczął pełnić Zdzisław Magoń. Dodatkowo na wniosek Radnego Michała Maca poruszono temat oddziałów sportowych w szkołach ponadpodstawowych.

Kolejno zaprezentowano projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody o świadczeniu usług publicznego transportu zbiorowego, został pozytywnie zaopiniowany przez zobowiązane do tego komisje. Za uchwaleniem uchwały głosowało 21 Radnych, została podjęta jednogłośnie. Powyższa Uchwała jest kolejnym etapem przygotowań do organizacji projektu w ścisłej współpracy z gminami, w zakresie transportu publicznego na terenie powiatu, dofinansowanego z Funduszu Przewozów Autobusowych.

Następnym punktem obrad była prezentacja projektu uchwały w sprawie wyrażenia zgody na nieodpłatne nabycie użytkowania wieczystego nieruchomości. Sprawa dotyczyła uporządkowania wieloletnich zaniedbań i formalne przejęcie od PKP działki obejmującej drogę powiatową – ul. Kolejową w Łańcucie. Rada Powiatu podjęła tę uchwałę jednogłośnie poprzez głosowanie.

Później podjęto uchwałę w sprawie wyrażenia stanowiska dot. skrzyżowania dróg w pobliżu zakładów Bruk-Bet, Bimex. Jest to skrzyżowanie łączące drogę z Krzemienicy, Kraczkowej i drogę krajową z Łańcuta do Rzeszowa. W tej sprawie wypowiedział się Starosta Łańcucki Adam Krzysztoń podkreślając niebezpieczeństwa zagrażające kierowcom, w czasie korzystania ze skrzyżowania. Rada Powiatu Łańcuckiego uchwaliła, że w celu poprawy bezpieczeństwa i ograniczenia wypadków drogowych wnosi się o budowę skrzyżowania w ruchu okrężnym oraz zmianę organizacji ruchu. Rada podjęła te uchwałę jednogłośnie, za było 21 Radnych, a uchwałę pozytywnie zaopiniowała odpowiedzialna za to komisja.

Kolejno Rada Powiatu podjęła jednogłośnie uchwały w sprawie zmiany budżetu powiatu na rok 2020 oraz w sprawie zmiany Wieloletniej Prognozy Finansowej Powiatu Łańcuckiego. Zwiększono łączną kwotę dochodów i wydatków. Głównymi powodami były informacje dotyczące zmian wydatków w placówkach powiatowych. Zmiany w wieloletniej prognozie były konieczne z powodu wcześniejszej zmiany budżetu. Obydwa projekty były pozytywnie zaopiniowane przez odpowiedzialne za to komisje.

Później nastąpiła informacja Starosty Łańcuckiego odnośnie prac Zarządu Powiatu Łańcuckiego w okresie międzysesyjnym oraz sprawozdanie z realizacji uchwał Rady Powiatu z poprzedniej sesji. W trakcie, której Starosta nakreślił zakres wykonanych prac oraz podsumował poczynania dotyczące realizacji uchwał Rady Powiatu. Zostały opisane spotkania, w których brał udział zarząd powiatu, jak np. konferencja Związków Powiatów Polskich w sprawie ochrony zabytków. Wspomniano również o zapytaniu Starosty do Ministra Zdrowia, o skuteczności leczenia wirusa Covid 19 amantadyną, wykorzystywaną do tej pory w leczeniu Choroby Parkinsona. Uzyskana odpowiedź świadczy o tym, że nie jest uzasadniona skuteczność działania tej substancji w walce z panującym wirusem. Największe zainteresowanie i dyskusje Radnych wzbudziła informacja o rozstrzygnięciu przetargu przez Zarząd Dróg Wojewódzkich na budowę tunelu w miejscu przejazdu kolejowego w Łańcucie, gdzie przebiega droga w kierunku Leżajska. Kwestia była szeroko omawiana, ponieważ Starosta poinformował o konieczności zwiększenia finansowania tego projektu przez samorządy w powiecie łańcuckim. Podsumowując  przedstawił informacja o ognisku zakażenia koronawirusem w łańcuckim DPS-ie, gdzie zakażonych jest 30 pensjonariuszy i 10 pracowników. Po tym sprawozdaniu Radni zadawali pytania dotyczące spraw bieżących, które poruszył Starosta.

Na zakończenie Rada Powiatu przyjęła protokół z poprzedniej sesji. W punkcie spraw różnych  poruszono sprawę poprawy jakości dróg powiatu łańcuckiego, szczególnie w gminie Białobrzegi. W opozycji do słów podziękowania, pojawiła się również krytyka infrastruktury drogowej i organizacji ruchu, bazująca na sprawozdaniu przeprowadzonym przez odpowiedzialną za tę dziedzinę komisję Rady Powiatu Łańcuckiego. W odniesieniu do tematu Starosta poinformował o spotkaniu z istotnymi w tej kwestii organami. Po tej dyskusji zakończono XXI Sesję Rady Powiatu Łańcuckiego.

Tekst: Julia Kułak

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Dziś XXI Sesja Rady Powiatu Łańcuckiego

30 listopada 2020 r. o godz. 15:00 w Starostwie Powiatowym w Łańcucie, ul. Mickiewicza 2, odbędzie się XXI Sesja Rady Powiatu Łańcuckiego z zastosowaniem zdalnego trybu obradowania.

Czytaj więcej

Pierwszy śnieg w Łańcucie

W Polsce spadł pierwszy śnieg. Kilkucentymetrowa warstwa śniegu przykryła także Łańcut. Zobaczcie, jak prezentuje się miasto w zimowym klimacie.

Czytaj więcej

W Łańcucie pojawiły się czerwone serca na nakrętki

Czerwone pojemniki w kształcie serca przeznaczone do zbierania plastikowych nakrętek stanęły także w Łańcucie. Pomysł ten zainicjował Burmistrz Rafał Kumek, a sfinansował Prolan Deweloper.

Czytaj więcej