Kultura

Redaktor:

|

Data publikacji: 2020-10-02, 12:23


W dniu wczorajszym na ekranie w Miejskim Domu Kultury w Łańcucie wyświetlony został film pt. „Piłsudski” w reżyserii Michała Rosy.

Film opowiada mniej znane losy jednego z najbardziej rozpoznawalnych Polaków. Główną rolę Marszałka Józefa Piłsudskiego odegrał wszystkim dobrze znany aktor Borys Szyc.

Reżyser zaserwował widzom opowieść o charyzmatycznym przywódcy, któremu, jak każdemu, zdarzają się chwile słabości. W filmie pokazano zaledwie wycinek z bogatego życiorysu Marszałka. I to ten najmniej znany i mało eksponowany fragment biografii.

Filmowa akcja rozpoczyna się w 1901 roku kiedy Józef Piłsudski przebywa w petersburskim szpitalu dla obłąkanych. Dzięki pomocy lekarza udaje mu się wydostać z więzienia. Po ucieczce przystępuje do odbudowy struktur PPS, zajmuje się rekrutacją nowych członków, szkoleniami i snuciem planów związanych z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Przygotowuje strategię zbrojnego wystąpienia przeciwko zaborcy, z czym nie zgadzają się władze PPS. W końcu zostaje wyrzucony z partii i zaczyna realizować swoje wizje. Z ust filmowego Piłsudskiego padają oczywiście słowa, które na trwale zapisały się na kartach historii.

Reżyser przedstawił także i ciemne strony życia Piłsudskiego. Pokazał chwile słabości i zwątpienia.

Wczorajszej projekcji towarzyszyło spotkanie z z historykiem dr hab. Janem Pisulińskim.

Film został wyświetlony w ramach projektu „Drogi łańcucian do niepodległości” dofinansowanego ze środków Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 w ramach Programu Dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej”.

fot. P. Dubiel

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

„Piłsudski” – trwa seans dla ósmoklasistów

Od godziny 10:00 w Miejskim Domu Kultury w Łańcucie trwa projekcja filmu „Piłsudski”.

Czytaj więcej

Premiera filmu „Papa Georgiou”

Miejski Dom Kultury w Łańcucie zaprasza na premierę filmu „Papa Georgiou”.

Czytaj więcej

„Plastykowe ludziki” w Galerii MDK

Serdecznie zapraszamy do Galerii MDK 2 października 2020 roku na wernisaż wystawy absolwentów PLSP w Jarosławiu „Plastykowe ludziki”.

Czytaj więcej