Sprawy społeczne

Redaktor:

|

Data publikacji: 2020-11-18, 09:34


Aby uchronić się od zatrucia czadem, warto zainwestować w specjalny czujnik, emitujący sygnały dźwiękowe, w chwili, gdy poziom tlenku węgla w pomieszczeniu jest podwyższony. Czujnik ten umieszczony blisko piecyka gazowego lub kuchenki może uratować życie. Pamiętaj!

Tlenek węgla (czad) jest bezbarwny i bezwonny, co czyni go szczególnie niebezpiecznym, powstaje w wyniku niepełnego spalania się węgla, koksu, drewna, a także gazu (butanu, propanu). Przyczyną zagrożenia czadem mogą być niesprawne przewody kominowe, źle wietrzone pomieszczenia, wadliwe palniki gazowe. Objawy, które mogą wskazywać na zatrucie tlenkiem węgla: ból głowy, zawroty głowy, nudności, wymioty, zaburzenia równowagi i orientacji, osłabienie, zaburzenia świadomości (do śpiączki włącznie), drgawki, ból w klatce piersiowej (szczególnie u osób z chorobą wieńcową), nagłe zatrzymanie krążenia.

Udzielanie pomocy w przypadku zatrucia:

  • natychmiast otwórz okna i drzwi, żeby przewietrzyć pomieszczenie, pamiętaj, że dłuższe przebywanie w pomieszczeniu zagraża również osobie niosącej pomoc,
  • jeśli to możliwe usuń poszkodowanego z zagrożonego miejsca,
  • oceń stan poszkodowanego, jeśli poszkodowany jest nieprzytomny, ale oddycha prawidłowo – ułóż go w pozycji bezpiecznej, jeśli poszkodowany nie oddycha – natychmiast zacznij wykonywać sztuczne oddychanie i masaż serca,
  • zapewnij sobie pomoc innych osób, wezwij pogotowie ratunkowe,
  • jeśli masz możliwość, wyłącz dopływ gazu do palnika (piecyka).

Aby zmniejszyć ryzyko zatrucia czadem:

  • dbaj o sprawność układu przewodów kominowych,
  • nigdy nie zasłaniaj kratek wentylacyjnych,
  • często wietrz pomieszczenia,
  • zainstaluj czujnik czadu.

Telefony alarmowe w razie niebezpieczeństwa:

112 – numer alarmowy
999 – Pogotowie Ratunkowe
998 – Straż Pożarna
997 – Policja

Naypong Studio / Shutterstock

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

W sobotę wystartowała Szlachetna Paczka

14 listopada na www.szlachetnapapaczka.pl została oficjalnie otwarta Baza potrzebujących rodzin włączonych do tegorocznej edycji programu. Aby zostać darczyńcą i przygotować paczkę, wystarczy wybrać rodzinę i wspólnie ze znajomymi czy przyjaciółmi spełnić nie tylko konkretne potrzeby, ale i marzenia osób potrzebujących, o które często wstydzą się prosić. W tym trudnym roku Szlachetna Paczka jest potrzebna bardziej niż kiedykolwiek.

Czytaj więcej

Akcja „Wymiana ciepła” po raz kolejny w Łańcucie

Celem akcji jest spontaniczna pomoc potrzebującym w tym trudnym, zimowym okresie.

Czytaj więcej

13 piątek. Dlaczego dla niektórych jest taki pechowy?

13 piątek – to dzień, na który wielu czeka, a inni się go boją. W wielu krajach świata uznawany jest za pechowy, dlatego niektóre osoby tego dnia w ogóle nie wychodzą z domu.

Czytaj więcej