Kultura

Redaktor:

|

Data publikacji: 2023-11-27, 13:22


W sobotnie popołudnie, w Miejskim Domu Kultury, swoje 40-te urodziny obchodził Zespół Pieśni i Tańca „Łańcut”.

Zespół powstał w 1983 roku z inicjatywy śp. Fryderyka Staszowskiego, ówczesnego dyrektora Szkoły Muzycznej w Łańcucie. Członkami zespołu byli uczniowie szkół średnich i podstawowych Łańcuta i okolic, a także młodzież pracująca. Wtedy też kierownictwo artystyczne objęła Zofia Byczkowska, a kierownictwo muzyczne Fryderyk Staszowski.

Już od początku powstania grupa taneczna prezentowała swój program przed publicznością polską i zagraniczną w blisko stu koncertach. Brała udział w wielu przeglądach i konkursach, zdobywając liczne nagrody i wyróżnienia. Po dziesięcioletniej przerwie, w 2008 roku zespół ponownie reaktywowano. Choreografem reaktywowanej grupy ponownie została Zofia Byczkowska, natomiast kierownikiem organizacyjnym Janusz Socha.

Zespół aktywnie działa nie tylko w środowisku lokalnym, ale również w kraju i za granicą. Szerzy i promuje kulturę oraz wspiera edukację artystyczną wśród dzieci i młodzieży.

Jak mówiła Pani Zofia, mimo upływu czasu członkowie zespołu są jak dawniej pełni energii, pomysłów i planów na przyszłość. Mogliśmy się o tym przekonać podczas koncertu jubileuszowego, gdzie zespół zaprezentował swoje układy oraz piękne stroje na deskach Miejskiego Domu Kultury.

  • Tekst i reporter: Sylwia Markowicz-Hołub
  • Zdjęcia i montaż: Piotr Dubiel

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Michael Lonstar & Coda „Co to jest to Country” – retransmisja

Koncert odbył się 17 listopada w Miejskim Domu Kultury w Łańcucie.

Czytaj więcej

Weekendowe propozycje

Poniżej przedstawiamy cotygodniowe weekendowe propozycje wydarzeń.

Czytaj więcej

Weekendowe propozycje

Przedstawiamy propozycje wydarzeń na zbliżający się weekend.

Czytaj więcej