Sprawy społeczne

Redaktor:

|

Data publikacji: 2020-10-23, 12:28


Od soboty – 24 października – cała Polska staje się czerwoną strefą, zamknięte zostają bary i restauracje, starsze roczniki szkół podstawowych przechodzą na naukę zdalną, a osoby do 16. roku życia nie mogą same wychodzić z domu przez część dnia – to niektóre z obostrzeń w walce z koronawirusem, o których dzisiaj poinformował na konferencji prasowej Mateusz Morawiecki.

Lista nowych zasad i restrykcji:

Edukacja, kultura i sport:

 • nauka w klasach 4-8 w trybie zdalnym, w godzinach 8:00-16:00 przemieszczanie się osób do 16 r.ż. pod opieką dorosłego,
 • w godzinach 8:00-16:00 przemieszczanie się osób do 16 r.ż. pod opieką dorosłego,
 • szkoły wyższe i ponadpodstawowe w trybie zdalnym,
 • wydarzenia sportowe bez udziału publiczności,
 • wydarzenia kulturalne – do 25% udziału publiczności,
 • zawieszona działalność basenów, aquaparków, siłowni.

Gospodarka:

 • zawieszenie działalności sanatoriów (z możliwością dokończenia trwających turnusów),
 • lokale gastronomiczne i restauracje – zakaz działalności stacjonarnej (jedynie na wynos i dowóz) – obostrzenie na 2 tygodnie – z możliwością przedłużenia,
 • 5 osób na jedną kasę w placówkach handlowych do 100 mkw,
 • 1 osoba na 15 mkw w placówkach handlowych powyżej 100 mkw,
 • w transporcie publicznym zajętych 50 % miejsc siedzących lub 30 % wszystkich.

Życie społeczne:

 • ograniczenie imprez, spotkań i zebrań oraz zgromadzeń publicznych do 5 osób spoza gospodarstwa domowego,
 • ograniczenie przemieszczania się osób 70+ (z wyłączeniem: wykonywania czynności zawodowych, zaspokajania codziennych potrzeb życia codziennego),
 • 50% obłożenia budynku (kościoła) lub innego obiektu kultu religijnego oraz obowiązek zakrywania ust i nosa podczas uroczystości religijnych, nie więcej niż 1 osoba na 7m2.

Podczas konferencji rząd ogłosił, że został uruchomiony Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów.

Seniorzy, którzy zdecydują się pozostać dla bezpieczeństwa w domu, mogą otrzymać wsparcie przy realizacji niezbędnych potrzeb, dzwoniąc pod nr 22 505 11 11. Wolontariusze, którzy chcą pomóc mogą zgłosić się poprzez stronę www.wspierajseniora.pl.

Przypomnijmy, że dziś padł nowy rekord zakażeń koronawirusem. 13632 przypadki w Polsce, 852 na Podkarpaciu. Nie żyją 153 osoby. W powiecie łańcuckim mamy dziś 37 nowych potwierdzonych przypadków.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Zwycięzcy powiatowego etapu konkursu „Bezpieczne wakacje 2020” wybrani

Rozstrzygnięto powiatowy etap konkursu „Bezpieczne wakacje 2020”. Spośród 150 prac, które napłynęły do łańcuckiej komendy, wybrano te najlepsze. Wyróżnione prace wezmą udział w kolejnym etapie konkursu.

Czytaj więcej

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łańcucie informuje

Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej w Łańcucie apeluje o przestrzeganie i stosowanie wszystkich zaleceń służb sanitarnych i medycznych w zakresie bezpieczeństwa przed zarażeniem koronawirusem.

Czytaj więcej

Dodatkowe linie telefoniczne dla PSR 2020

Wojewódzkie Biuro Spisowe w Rzeszowie pragnie przypomnieć, że zgodnie art. 8a ust. 2. ustawy o powszechnym spisie rolnym użytkownik gospodarstwa rolnego, który nie może dopełnić obowiązku przeprowadzenia samospisu internetowego, w szczególności ze względu na stan zdrowia lub uzasadniony interes tego użytkownika, zgłasza ten fakt służbom statystyki publicznej, telefonując na podany do wiadomości publicznej numer infolinii spisowej, nie później niż do dnia 31 października 2020 r.

Czytaj więcej