Sprawy społeczne

Redaktor:

|

Data publikacji: 2023-02-08, 10:51


Mieszkańcy Powiatu Łańcuckiego mogą skorzystać z bezpłatnych badań kolonoskopii. Projekt realizowany przez Centrum Medyczne w Łańcucie potrwa do końca czerwca.

Realizowany przez szpital w Łańcucie unijny projekt zakłada przebadanie ponad 800 osób w kierunku raka jelita grubego.

Do kogo skierowane są badania?

Z darmowej kolonoskopii mogą skorzystać mieszkańcy Powiatu Łańcuckiego. Skierowana jest do osób bez objawów klinicznych sugerujących istnienie raka jelita grubego, które w ciągu ostatnich 10 lat nie miały wykonywanej kolonoskopii i są w wieku:

50 – 65 lat – niezależnie od wywiadu rodzinnego,

40 – 49 lat – pod warunkiem, że posiadają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego (weryfikacja na podstawie oświadczenia)

25 – 49 lat – pod warunkiem, że należą do rodzin z zespołem Lyncha (wymagane zaświadczenie z poradni genetycznej).

Projekt pn. „Program badań przesiewowych w zakresie wczesnego wykrywania raka jelita grubego dla mieszkańców Powiatu Łańcuckiego” został przedłużony do czerwca bieżącego roku.

Dzięki kolonoskopii można nie dopuścić do rozwoju nowotworu. Badanie polega na wykryciu i usunięciu tzw. polipów. Aby skorzystać z badania pacjent nie musi posiadać skierowania. Badanie przeprowadzane jest z darmowym znieczuleniem. I choć nadal panuje strach i wstyd przed badaniem, coraz więcej osób decyduje się na kolonoskopię. W łańcuckim szpitalu od początku trwania projektu przebadano już około 600 osób.

Szczegółowe informacje: 17 224 08 28
Rejestracja na badania: 17 224 02 84

  • Tekst i reporter: Sylwia Markowicz-Hołub
  • Zdjęcia i montaż: Julia Kułak

Komentarze

Zbyszek pisze:

Ja mam 69 lat czy tez się kwalifikuje do tych badan?

Lancut News pisze:

Tak. Wszystkie wytyczne opisuje w filmiku Pan doktor Ryznar.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Łańcut zebrał ponad 40 tys. złotych

31. Finał WOŚP odbył się w niedzielę, 29 stycznia. Tradycyjnie w całej Polsce i w wielu miejscach na świecie na ulicach pojawili się wolontariusze z puszkami, by kwestować dla Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, również w Łańcucie.

Czytaj więcej

Podsumowanie ferii zimowych w mieście

Młodzi mieszkańcy Łańcuta, którzy spędzali tegoroczne ferie zimowe w mieście, nie mogli narzekać na nudę. Czekały na nich między innymi pokazy, różnorodne warsztaty, zajęcia historyczne czy mecze piłki nożnej oraz koszykówki. Takie atrakcje, z myślą o najmłodszych, przygotowały jednostki sportu i kultury.

Czytaj więcej

Dziś i jutro parking zamknięty!

W dniach 30-31 stycznia 2023 r. parking od strony ul. Moniuszki będzie wyłączony z użytkowania.

Czytaj więcej