Sprawy społeczne

Redaktor:

|

Data publikacji: 2024-05-28, 08:06


Według danych z ostatniego Narodowego Spisu Powszechnego udostępnianych przez GUS, w powiecie łańcuckim mieszkało 14140 dzieci do 14 roku życia włącznie: 7260 chłopców oraz 6880 dziewczynek.

Społeczność najmłodszych mieszkańców jest zróżnicowana i dynamicznie się rozwija, co stawia przed powiatem wyzwania związane z polityką prorodzinną oraz edukacyjną. Jak wyglądają konkretne statystyki, które warto przypomnieć z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka 2024?

Demografia dzieci w powiecie łańcuckim

Ostatnie dane dotyczące urodzeń w województwie podkarpackim w Banku Danych Lokalnych GUS zostały opublikowane w lipcu 2023 roku. Według nich rok wcześniej urodziło się 16812 dzieci: 8777 chłopców i 8035 dziewczynek. Jak ma się ta liczba do danych z przeprowadzanego rok wcześniej spisu powszechnego? W samym powiecie łańcuckim było wówczas 14140 dzieci do 14 roku życia włącznie: 7260 chłopców oraz 6880 dziewczynek.

Dane dla poszczególnych grup wiekowych wyglądają następująco:

Co ciekawe, 4534 rodzin korzysta w powiecie łańcuckim z programu Karta Dużej Rodziny. To oferta przeznaczona dla rodzin wielodzietnych, zapewniająca różnorodne zniżki i ulgi, które pomagają w codziennym funkcjonowaniu i wspierają budżety domowe.

Infrastruktura opieki nad dziećmi w powiecie łańcuckim

Instytucje w powiecie łańcuckim oferują różnorodne formy opieki nad dziećmi. Jest to szczególnie ważne dla rodziców pracujących oraz tych, którzy chcą zapewnić swoim pociechom najlepsze warunki do rozwoju. Na terenie powiatu znajduje się 13 żłobków i klubów dziecięcych, które oferują łącznie 301 miejsc dla dzieci. Jest to odpowiedź na rosnące zapotrzebowanie na miejsca opieki nad najmłodszymi, które umożliwiają rodzicom łączenie obowiązków zawodowych z rodzicielskimi.

Ze względu na brak miejsc w żłobkach lub chęć zapewnienia dziecku opieki w domu, wielu rodziców decyduje się na zatrudnienie niani. Liczby osób zajmujących się zawodowo opieką nad dziećmi są jednak trudne do oszacowania. Według danych z BDL GUS, bazujących na Centralnym Rejestrze Ubezpieczonych ZUS, w 2022 roku w całym województwie podkarpackim miało być zaledwie 106 niań. Tymczasem w serwisie niania.pl znajduje się 940 opublikowanych ogłoszeń opiekunek poszukujących pracy w tym zawodzie, z czego 76 w samym powiecie łańcuckim.

Opieka przedszkolna i edukacja

Jeżeli chodzi o opiekę dla nieco starszych dzieci, w powiecie łańcuckim znajduje się 42 przedszkoli i punktów przedszkolnych. Edukację w szkołach podstawowych odbiera natomiast 6882 dzieci. Takich placówek mamy w naszym powiecie 38.

Dzieci w powiecie łańcuckim, stanowiące istotną część społeczności lokalnej, wymagają szczególnej uwagi w kontekście rozwoju infrastruktury edukacyjnej i opiekuńczej. Demografia wskazuje na znaczną liczbę dzieci w różnym wieku, co stawia przed powiatem wyzwania związane z zapewnieniem odpowiednich warunków do nauki, rozwoju i codziennego życia.

Z okazji zbliżającego się Dnia Dziecka, życzymy naszym najmłodszym mieszkańcom samych radości i beztroski życia codziennego!

Źródło: opracowane przez niania.pl na bazie danych udostępnianych przez Bank Danych Lokalnych GUS.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Przerwa w dostawie wody!

W związku z modernizacją sieci wodociągowej, połączonej z magistralą w rejonie ul. Grunwaldzkiej, związanej z budową tunelu pod torami, w dniu 23 maja 2024r. w godzinach od 23:00 do godziny 5:00 dnia 24 maja 2024r. nastąpi przerwa w dostawie wody.

Czytaj więcej

Bezpieczna prędkość na drogach powiatu łańcuckiego [wideo]

17 maja, w całej Polsce, odbyła się akcja „Prędkość”, w której udział wzięli także policjanci z Łańcuta. To ogólnopolskie przedsięwzięcie ma na celu egzekwowanie przepisów dotyczących ograniczeń prędkości oraz podniesienie świadomości kierowców na temat zagrożeń związanych z nadmierną prędkością.

Czytaj więcej

IMGW ostrzega przed burzami!

IMGW wydał ostrzeżenia meteorologiczne. W przeważającej części kraju w godzinach popołudniowych spodziewane są burze. Lokalnie obowiązują alarmy drugiego stopnia.

Czytaj więcej