Sprawy społeczne

Redaktor:

|

Data publikacji: 2022-10-14, 09:12


14 października obchodzimy Święto Edukacji Narodowej, zwane powszechnie Dniem Nauczyciela. Ten dzień jest okazją do wyrażenia wdzięczności pedagogom, którzy prowadzili i prowadzą nas przez całą ścieżkę edukacji.

Dzień Edukacji Narodowej, dawniej Dzień Nauczyciela, obchodzony jest w rocznicę powstania Komisji Edukacji Narodowej, czyli pierwszego w Europie ministerstwa oświaty. Zajęła się ona reformowaniem szkolnictwa w Polsce.

Utworzona została w 1773 roku z inicjatywy króla Stanisława Augusta Poniatowskiego. Działała w latach 1773-1794. Stworzyła nowoczesną strukturę organizacyjną oświaty – od szkół elementarnych poprzez gimnazja, aż do wyższych uczelni. Reforma objęła programy nauczania, do których wprowadzono elementy nauk przyrodniczych, historii i geografii Polski, naukę języka ojczystego, wychowanie obywatelskie. Komisja uregulowała również podstawy prawne zawodu nauczycielskiego oraz stworzyła pierwsze szkoły kształcące pedagogów.

W 1972 roku, w Polsce, wprowadzono Dzień Nauczyciela, który przypadał w rocznicę powołania Komisji Edukacji Narodowej czyli 14 października. W 1982 roku w miejsce Dnia Nauczyciela wprowadzono Dzień Edukacji Narodowej. Jest to uznanie dla wszystkich pracowników oświaty – nauczycieli, dyrektorów, a także pracowników administracyjnych.

Światowy Dzień Nauczyciela jest świętowany 5 października pod patronatem UNESCO. Przyjęty został w 1994 roku w ramach upamiętnienia podpisania „Rekomendacji w sprawie statusu nauczyciela” z 1966 roku.

W szkołach i innych placówkach oświatowych z okazji Dnia Edukacji Narodowej odbywają się zazwyczaj uroczyste akademie, przedstawienia i inne wydarzenia. Ponadto z tej okazji Minister Edukacji Narodowej wręcza nauczycielom złote, srebrne i brązowe Krzyże Zasługi, medale Komisji Edukacji Narodowej oraz nagrody Ministra Edukacji Narodowej za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze.

W tym dniu nasza Redakcja przyłącza się do życzeń: Wszystkim Nauczycielom życzymy zdrowia, siły, nieustającej pasji do uczenia młodych Polaków – a potem satysfakcji z obserwacji ich osiągnięć.

Tekst: S. Markowicz-Hołub

źródło: pixabay.com

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Sprawozdanie z LII Sesji Rady Miasta Łańcuta VIII kadencji

5 października odbyła się LII Sesja Rady Miasta Łańcuta VIII kadencji. W obradach uczestniczyło 14 Radnych. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółowym sprawozdaniem.

Czytaj więcej

Można składać wniosek o dodatek dla gospodarstw domowych

Wniosek o wypłatę dodatku dla gospodarstw domowych składa się w gminie właściwej ze względu na miejsce zamieszkania osoby składającej ten wniosek.

Czytaj więcej

Sukces uczniów z Łańcuta

Czterech uczniów ZS nr 2 im. Jana Kochanowskiego w Łańcucie zaprezentowało swoje wybitne umiejętności podczas konkursu Subcarpathian Space App Challenge 2022 Hackathon.

Czytaj więcej