Sprawy społeczne

Redaktor:

|

Data publikacji: 2024-02-08, 09:04


W tym roku tłusty czwartek wypada 8 lutego. Tradycja mówi, że w tym dniu należy zjeść co najmniej jednego pączka. Ma to zagwarantować powodzenie na cały rok. Ale do pączków chyba niewiele osób trzeba przekonywać. Polacy je uwielbiają.

Ciekawostki o pączkach:

 1. 1. Szacuje się, że w Tłusty Czwartek zjadamy łącznie około 100 milionów tych słodkich przekąsek, co oznacza, że średnio na jedną osobę przypadają 2,5 sztuki.
 2. 2. Jeden pączek liczy średnio 250-400 kalorii. Za najbardziej dietetyczne uchodzą te z nadzieniem różanym, lekko oprószone cukrem pudrem. Aby spalić jednego pączka, potrzeba pół godziny biegania, 75 minut sprzątania domu, cztery godziny snu.
 3. 3. Największy pączek na świecie powstał w 2004 roku w USA. Miał 0,5 metra grubości i 1,83 m średnicy. Przysmak ważył niemal 394 kg. Tym samym trafił do Księgi Rekordów Guinnessa.
 4. 4. Jaki jest rekord jedzenia pączków na czas? Leah Shutkever z Wielkiej Brytanii zdołała zjeść w całości aż 10 pączków w ciągu 180 sekund.
 5. 5. W normalny dzień przeciętna piekarnia sprzedaje około 500 pączków, w tłusty czwartek – nawet 30 tysięcy.
 6. 6. Z pączków stworzono nawet wieżę. Najwyższa tego typu konstrukcja powstała z 3100 pączków i mierzyła 152 cm.
 7. 7. Niecałe 12 sekund – tyle czasu potrzebował pochodzący z USA Philip Joseph Santoro, aby zjeść pączka w całości bez użycia rąk.
 8. 8. Najbardziej zbliżonym do tłustego czwartku świętem, obchodzonym za granicą, jest francuski Mardi Gras. Podobnie jak w Polsce w tym czasie spożywane są spore ilości słodkości – w tym również pączki. Święto obchodzone przez Francuzów wypada jednak nie w czwartek, a we wtorek bezpośrednio przed Środą Popielcową.
 9. 9. Według tradycji osobę, która znajdzie orzecha w pączku, czeka szczęście. Zwyczaj jest lekko zapomniany, ale prawdziwe gospodynie domowe wiedzą o takim zwyczaju i dalej go praktykują.
 10. 10. W Wielkiej Brytanii zamiast tłustego czwartku obchodzi się Pancake Tuesday. Jak sama nazwa wskazuje, święto to wypada we wtorek poprzedzający Wielki Polski. W czasie „Naleśnikowego Wtorku” Brytyjczycy spożywają najczęściej naleśniki ze słodkimi i słonymi dodatkami. Oprócz tego organizują wyścigi z patelniami w ręku.
 11. 11. Tradycyjne amerykańskie pączki nazywają się donuts. Mają kształt obręczy z dziurką w środku. Są lukrowane, posypywane orzechami bądź kolorowymi posypkami, jednak nie mają nadzienia.
 12. 12. W Polsce istnieje wieś Pączek Gorzycki położona w województwie podkarpackim (powiat Tarnobrzeg, gmina Gorzyce).

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

8 lutego kolejna Sesja Rady Miasta Łańcuta

LXX Sesja Rady Miasta Łańcuta VIII kadencji odbędzie się w najbliższy czwartek, tj. 8 lutego, o godzinie 15:00. Poniżej porządek obrad.

Czytaj więcej

29 lutego Kongres IDEE DLA MIASTA

Kongres programowy „IDEE DLA MIASTA” organizowany 29 lutego, będzie doskonałą okazją do dyskusji o wpływie historii na wygląd miasta, który wspólnie tworzymy oraz planach na przyszłość, które ugruntują Łańcut w przestrzeni województwa i regionu.

Czytaj więcej

Dodatek osłonowy 2024 roku dla mieszkańców Łańcuta

Od stycznia 2024 r. zostały zmienione przepisy, które po raz kolejny wprowadzają dodatki osłonowe jako świadczenie finansowane z budżetu państwa, mające na celu zniwelowanie rosnących kosztów energii, gazu i żywności, będące wsparciem dla mniej zamożnych gospodarstw domowych. Obowiązuje kilka zmian w stosunku do dodatków osłonowych realizowanych w 2022 r., dlatego zachęcamy do zapoznania się z informacjami zaprezentowanymi poniżej.

Czytaj więcej