Kultura

Redaktor:

|

Data publikacji: 2022-09-12, 13:02


Koncerty na żywo, teatr ognia, warsztaty kreatywne dla dzieci i śpiewu dla dorosłych, a także strefa atrakcji dla dzieci – to wszystko odbyło się podczas Festiwalu Kultury Polsko-Ukraińskiej zorganizowanego w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa.

Festiwal, którego organizatorami byli Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Miejski Dom Kultury w Łańcucie oraz Miasto Łańcut, trwał dwa dni. Sobotnie wydarzenia zorganizowano w MDK w Łańcucie, natomiast niedzielne w WDK w Rzeszowie.

Pogoda nie była zachęcająca, mimo to goście festiwalowi uczestniczyli w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych, m.in.: w koncercie plenerowym, występach zespołów tanecznych, ulicznym teatrze ognia, warsztatach dla dzieci (tworzenie własnych instrumentów, plastycznych, monotypii) i dorosłych (śpiewu bojkowskiego i łemkowskiego oraz chóralnych) oraz prelekcjach i filmach.

W Łańcucie występom towarzyszył kiermasz sztuki ludowej, rękodzieła oraz degustacja przysmaków polskich i ukraińskich. Wydarzenie miało zachęcić do odkrywania wielokulturowego dziedzictwa Polski i Ukrainy na wielu płaszczyznach.

Działania, które zostały podjęte podczas festiwalu miały na celu przybliżenie wspólnych elementów dziedzictwa obu kultur na wielu płaszczyznach, które przejawiają się poprzez unikatowe na skalę europejską śpiewy, tańce, instrumenty muzyczne i całą wielowymiarową specyfikę wykonawczą – mówiła Agnieszka Balawejder z WDK w Rzeszowie. – Przynależność do grupy i własnej tożsamości jest jedną z najistotniejszych potrzeb emocjonalnych człowieka i pomimo różnic językowych, kulturowych i odległościowych mamy wiele punktów wspólnych, które podczas tego wydarzenia zostały ukazane – dodała.

  • Tekst: Sylwia Markowicz-Hołub
  • Montaż: Piotr Dubiel
  • Fot.: Edward Soński

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Dzisiejsze Nocne zwiedzanie Łańcuta odwołane!

Na niedzielę (11.09.2022, godz. 19:00) zaplanowano Nocne zwiedzanie Łańcuta. Dzisiejsze wydarzenie ze względu na złe warunki pogodowe zostało przez organizatorów odwołane. O nowym terminie wydarzenia będziemy informować na bieżąco!

Czytaj więcej

Nocne zwiedzanie Łańcuta

Jakiś czas temu pracownicy Urzędu Miasta pochwalili się na Facebooku, iż pracują nad audioprzewodnikiem po naszym mieście. Już wkrótce będzie okazja wysłuchać kilku zawartych w nim opowieści i przejść się trasą, po której prowadzi.

Czytaj więcej

Przerwa w zwiedzaniu łańcuckiej Storczykarni

Muzeum-Zamek w Łańcucie informuje o zaplanowanej przerwie w zwiedzaniu Storczykarni.

Czytaj więcej