Sprawy społeczne

Redaktor:

|

Data publikacji: 2023-10-30, 08:55


W najbliższą środę Dzień Wszystkich Świętych. W tym dniu będziemy licznie gromadzić się na cmentarzach, gdzie na pewno będzie tłoczno. To może zachęcić potencjalnych złodziei i kieszonkowców do wykorzystania okazji. Bezpieczeństwo w dużej mierze zależy od nas samych. Dlatego powinniśmy zastosować kilka podanych przez Policję wskazówek.

Już kilka dni przed 1 listopada w okolicach cmentarzy panuje znacznie większy ruch. Łańcucka Policja apeluje o wzmożoną czujność i ostrożność. Zwróćmy uwagę na bezpieczeństwo swoje i bliskich.

Wychodząc z mieszkania czy domu, zadbajmy o jego odpowiednie zabezpieczenie. Sprawdźmy, czy zamknęliśmy wszystkie drzwi i okna, w tym piwniczne i dachowe. Zamknijmy drzwi garażowe, pomieszczenia gospodarcze, a także furtki i bramy na posesję. Wybierając się w podróż komunikacją kolejową lub autobusową, pamiętajmy, aby nie pozostawiać bez opieki bagażu oraz swoich rzeczy osobistych w pociągach, autobusach oraz na dworcach. Pozostawiony bagaż może stać się łatwym łupem dla złodziei, ale również wywołać fałszywy alarm wśród służb mundurowych – apelują funkcjonariusze.

O bezpieczeństwie pamiętajmy także na cmentarzach.

Udając się na cmentarz, nie zabierajmy ze sobą dużych kwot. Nie będą nam tam potrzebne, a mogą paść łupem złodziei kieszonkowych. Zabierzmy ze sobą tylko tyle gotówki, ile będzie nam potrzebne do kupienia zniczy i wiązanek. Robiąc porządki na grobach i wokół nich oraz zapalając znicze, nie zostawiajmy bez nadzoru torebek, płaszczy czy innych wartościowych przedmiotów. Pamiętajmy o tym, aby pieniądze, dokumenty czy telefon komórkowy, w miarę możliwości trzymać w wewnętrznej kieszeni ubrania. Na pewno utrudnimy w ten sposób złodziejowi ewentualną próbę kradzieży. Dobrze jest, gdy ktoś bliski lub znajomy może nam towarzyszyć na cmentarzu. Wtedy mamy większą możliwość przypilnowania naszych rzeczy osobistych.

Pamiętajmy o własnym bezpieczeństwie i stosujmy się do poniższych zasad:

Wybierając się w trasę należy pamiętać o ostrożności, a prędkość dostosować do warunków drogowych i widoczności. Dobrym rozwiązaniem jest wyposażenie – szczególnie dzieci – w elementy odblaskowe. Osoby starsze powinny pamiętać o bezpiecznych przejściach dla pieszych wokół cmentarzy – ruch zarówno pojazdów i pieszych jest wówczas wzmożony więc wiele osób przebiega lub przechodzi w miejscach do tego wyznaczonych.

Będąc na cmentarzu może zdarzyć się, że ktoś zwróci naszą szczególną uwagę, jego zachowanie i sposób bycia mogą stwarzać niebezpieczeństwo dla innych – należy poinformować o tym pracowników cmentarza lub Policję.

W tym okresie dzieci powinny być pod szczególną ochroną. W okresie jesienno-zimowym szybko zapada zmrok, jest duży ruch pieszych i pojazdów. Chwila nieuwagi wystarczy, aby stracić je z oczu i narazić na niebezpieczeństwo i niepotrzebny stres.

Każdy niepokojący sygnał należy zgłosić pod numerem 112 lub 997.

źródło: KPP Łańcut

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Zmiana czasu z letniego na zimowy: Kiedy przestawiamy zegarki?

Każdego roku, w pewnym okresie, przestawiamy zegarki o godzinę do tyłu, co wprowadza pewne zmiany w naszym życiu codziennym. W Polsce i wielu innych krajach europejskich zmiana czasu z letniego na zimowy ma miejsce w ostatnią niedzielę października.

Czytaj więcej

Szczytne zbiórki w Dzień Wszystkich Świętych

W Dzień Wszystkich Świętych (1.11) odbędą się na łańcuckich cmentarzach dwie szczytne zbiórki pieniędzy. Jedna – na działalność Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta. Druga – na renowację zabytkowych nagrobków.

Czytaj więcej

Wybory do Sejmu i Senatu RP 2023 [WYNIKI]

Po przeliczeniu danych ze 100 proc. obwodów Państwowa Komisja Wyborcza ogłosiła, że największą liczbę głosów zebrało Prawo i Sprawiedliwość. Ugrupowanie to może cieszyć się poparciem 35,38 proc. Polaków. Na drugim miejscu znalazła się Koalicja Obywatelska. Wygrana PiS nie przekłada się jednak na samodzielną większość, co oznacza, że szansę na rządzenie krajem zyskuje dotychczasowa opozycja.

Czytaj więcej