Sprawy społeczne

Redaktor:

|

Data publikacji: 2021-10-18, 09:25


W minioną sobotę odsłonięto poświęconą mu tablicę pamiątkową.

16 października przy Kasynie Urzędniczym w Łańcucie miało miejsce odsłonięcie tablicy (znajdującej się na tym budynku) upamiętniającej Josipa Jelačića w 220 rocznicę urodzin. Był on chorwackim hrabią i banem, żyjącym na początku wieku XIX. Z Łańcutem był związany przez ok. 8 lat, gdy po ukończeniu Akademii Wojskowej w Wiedniu został skierowany jako porucznik do służby w 3 pułku dragonów, stacjonującym w tym mieście. W Chorwacji traktowany jako jedna z bardziej istotnych postaci historycznych.

W wydarzeniu wzięli udział zarówno przedstawiciele władzy lokalnej: Wojewoda Podkarpacki, Burmistrz Miasta Łańcuta, Starosta Łańcucki, Prezydent Miasta Rzeszowa, jak i reprezentanci Ambasady Republiki Chorwackiej oraz jej Konsulatu.

Po zakończeniu oficjalnej części uroczystości, goście wzięli udział w wieczorze chorwackim zorganizowanym na łańcuckim Zamku, podczas którego mieli okazję wysłuchać wykładu dot. związków uhonorowanego bohatera z Polską i Polakami. Spotkanie zakończył koncert pianistyczny w wykonaniu  Macieja Kiełpińskiego.

Całe wydarzenie miało na celu podkreślenie bogactwa kulturowego oraz historycznego obu narodów oraz chęci utrzymywania przyjacielskich stosunków obydwu narodów.

fot. J. Kułak

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Zgodnie z ustawą o świadczeniu usług droga elektroniczna art 14 i 15 (Podmiot, który świadczy usługi określone w art. 12-14, nie jest obowiązany do sprawdzania przekazywanych, przechowywanych lub udostępnianych przez niego danych) wydawca portalu Łańcut News nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zamieszczanych przez użytkowników Forum. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

Ostatnie posty

Wyciek danych osobowych w Zarządzie Dróg Powiatowych

W ostatnim czasie obserwujemy wzmożoną ilość naruszeń ochrony danych. Pomimo, że ogólne rozporządzenie o ochronie danych stosowane jest już od dłuższego czasu, niektórzy nadal zapominają, w jakim celu zostało ono wprowadzone, lub też prawo ochrony danych osobowych traktują jak nikomu niepotrzebny zbiór obowiązków. Problem pojawia się wtedy gdy z powodu incydentu będącego naruszeniem ochrony danych osobowych ktoś np. zaciągnął kredyt w imieniu innej osoby.

Czytaj więcej

Wszystkiego najlepszego z okazji Dnia Edukacji Narodowej!

Dzisiaj w całym kraju obchodzony jest Dzień Edukacji Narodowej, podczas którego okazujemy wdzięczność wszystkim nauczycielom, za ich codzienną pracę.

Czytaj więcej

W najbliższy wtorek posiedzenie Rady Miasta

19 października odbędzie się XLIII Sesja Rady Miasta Łańcuta VIII kadencji. Posiedzenie Rady rozpocznie się o godzinie 15:00 w Miejskim Domu Kultury w Łańcucie.

Czytaj więcej